НЕЗАКОННО ФИНАНСИРАТ АЕЦ „БЕЛЕНЕ” – АЛАРМИРАТ ОТ “ГРИЙНПИЙС“

 

Световната екоорганизация “Грийнпийс“ поиска Европейската комисия да разследва България и Румъния за незаконно държавно субсидиране на четири атомни реактора - два в България и два в Румъния, които предстои да бъдат изградени.

Факт е, че българското правителство отпусна на НЕК 300 милиона лева (154 милиона евро) на за строежа на АЕЦ “Белене“, а после още 400 милиона лева (205 милиона евро) на “Български енергиен холдинг“, за същия на проекта.

От „Грийнпийс” твърдят, че румънското правителство също е предвидило държавни средства, за да гарантира заем от 220 милиона евро за построяването на два нови блока в АЕЦ “Черна вода“. От държавния бюджет били предоставени и 350 милиона евро за закупуване на тежка вода за новата централа, а други 800 милиона евро били заделени от Националния фонд за инфраструктура, за увеличаване на капитала на държавното дружество “S.N. Nuclearelectrica – S.A“ с цел финансиране на мажоритарния дял на държавата в проекта.

Екозащитниците считат, че тези инвестиции са извършени в нарушение на европейското законодателство за конкуренцията, като по този начин правителствата на България и Румъния пречат на развитието на устойчив и зелен енергиен сектор. Освен това правителствата на двете нови страни-членки компрометират финансираните от евросъюза проекти по енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници. Нечестната конкуренция от страна на ядрения сектор ще унищожи тези инициативи в зародиш, коментира представителят на “Грийнпийс“ Ян Хаверкамп, цитиран от mediapool.bg.

Зелените в България също подчертаха, че държавното рамо за ядрената енергетика нарушава свободното развитие на енергийния сектор, като Деница Петрова от Института за зелена политика в София припомни, че българското правителство е обещало АЕЦ „Белене“ да бъде построена без държавни субсидии.

“Атомната индустрия в Румъния е като черна дупка, докато повишаването на енергийната ефективност и въвеждането на възобновяемите енергийни източници ще донесат повече работни места, повече енергийна сигурност и по-бърз достъп до необходими енергийни услуги“, отбелязва  и Крисанта Лунгу от “Грийнпийс“ - Румъния. Според нея е особено важно при финансова криза е парите от данъци да бъдат използвани по разумен начин.

Припомняме на читателите, че в България се подготвя изграждането два реактора ВВЕР-1000/466B с руски ядрен дизайн AES-9, а проектът се изпълнява от НЕК (51%) и германската компания RWE (49%). Румъния пък ще строи два канадски реактора - CANDU 6, на площадката на съществуващата АЕЦ “Черна вода“. Проектът ще бъде изпълнен от консорциум, включващ държавната S.N. Nuclearelectrica – S.A. (51%), чешката CEZ (9,5%), германската RWE (9,5%), френско-белгийската GdF Suez / Electrabel (9,5%) и испанската Iberdrola (5,5%), както и от стоманения гигант Arcelor Mital (5,5%). Очаква се началото на строителството да е през следващата година.

 

НАДЕЖДА АЛЕКСАНДРОВА