ОБЛЕКЧЕН РЕЖИМ ЗА ДОКАЗВАНЕ ПРОИЗХОДА НА АНТИКИ ЩЕ ОБЛАЖИ КОЛЕКЦИОНЕРИ И/ИЛИ ИМАНЯРИ

 

Депутати от ГЕРБ са внесли в парламента предложения за промени в Закона за културното наследство, с които се отменя изискването притежателите на движими културни ценности да представят официален документ за доказване на произхода им.

Според текста, който може да се види на уеб-страницата на парламента, думата "официален" отпада, с което на практика колекционерите могат да си послужат с какъвто и да е документ, включително обикновен договор за покупко-продажба от частно лице или аукционна къща.

По информация на mediapool.bg, промените са внесени от депутатите Павел Димитров и Даниела Петрова от ГЕРБ. Те предлагат срокът за регистрация на колекциите да бъде удължен от шест месеца на една година, както и някои от правомощията на Института за паметниците на културата да бъдат прехвърлени на Министерството на културата.

„Дребната” поправка с изгубването на прилагателното „официален”, като че ли остава между другото, макар тя да променя коренно идеята на закона. Именно изискването да се доказва произхода на предметите в частните колекции предизвика най-силен отпор срещу закона от страна на колекционерското лоби. Археолози, музейни работници и колекционери се надпреварваха да декларират, че притежателите на много ценности, като Васил Божков, Димитър Иванов и Боян Радев, нямат проблем да докажат произхода на колекциите си и всъщност законът работел против дребните любители на антики.

Представянето на официален документ, издаден от държавен орган или съдебно решение, обаче е значително по-трудно от обикновен договор за покупко-продажба, с какъвто всеки на практика може да се снабди.

Междувременно министърът на културата Вежди Рашидов даде сигнали, че законът ще претърпи промени, защото е "лош". Според него „група хора са писали един закон против някой”, докато законите трябва да бъдат писани от група експерти за цялата нация.

Дни преди да бъде представен в парламента, Министерският съвет защити закона в свое становище по повод атакуването му от омбудсмана в Конституционния съд. Стана ясно, че кабинетът на Борисов не намира, че атакуваните текстове от омбудсмана са противоконституционни.

Това, че законът е лош, е ясно за всички. Въпросът обаче остава – дали предложените поправки от правителството няма да го направят още по-лош, вместо да го поправят?

 

НАДЕЖДА АЛЕКСАНДРОВА


нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"