БЮДЖЕТ 2010

 

Народното събрание прие Закона за държавния бюджет на Република България за 2010 година, който е публикуван в ДВ брой 99/15.12.2009 г.

Часове след гласуването на основния финансов документ за 2010 година, вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков сподели пред медиите своите виждания за развитието на страната.

Според него, нарасналият рейтинг на България показва, че антикризисната програма работи добре и скоро България ще излезе от кризата, като именно Бюджет 2010 е най-голямата крачка към тази цел.

Министър Дянков посочи редица факти и числа в полза на своята политика. Например, само през месец октомври постъпленията от митниците са с 60 милиона лева повече. Правителството работи в посока за средните хора, затова оплакванията на богаташите били добър индикатор за успешно свършена работа.

В този аспект трябва да се погледне на  драстично повишения данък за хазарта, постъпленията от който се предвижда да отидат в здравеопазването. Това са допълнителни 60 милиона лева за онкоболни и 10 милиона лева за закупуване на нови уреди за хемодиализа.

Още през пролетта трябва да се почувстват резултатите от антикризисната програма. Вицепремиерът не скри, че ни чакат още 4 трудни месеца, след което кризата ще премине и ще има повече пари за социалната сфера и здравеопазването. Идеята за доплащане в болниците още се доразвивала и се търси по-голяма ефективност.

По отношение увеличаването на акциза за алкохола стана ясно,  че се е търсел баланс между интерените на бюджета и земеделските производители, а премахването на парите за добавки за майки било техническа грешка.

Относно предложението на Бойко Борисов за намаляване на цените на мобилните оператори, Дянков обясни, че имало изготвена схема, според която до 1 февруари 2010 година цените ще станат средноевропейските, тъй като в момента ние плащаме три пъти повече за мобилни услуги.

В коментар за орязаните пари за БАН в размер на 10 милиона лева, Дянков заяви, че се извинява само когато е допуснал грешка. Явно, според него грешка няма; няма място и за „феодалните старци”, нито пари за българската наука. Затова виновна била държавата, която не е направила реформа и не е изхвърлила от системата хората от БАН в пенсионна възраст. Наистина, на младите учени трябва да се даде място, за да покажат качествата си, но е по-добре да им се дадат пари, за реализиране на проектите им. А въпросът докога една висококвалифицирана личност е способна да твори и да дава качествен научен продукт има много отговори.

 

ЗЕМЕДЛСКА ЗАЩИТА

нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"