БИВШИТЕ УПРАВНИЦИ – ПОД ЛУПА ЗА ЗЛОУПОТРЕБИ

 

Софийската градска прокуратура е образувала проверка за злоупотреби, извършени в администрацията на 40-то Народно събрание. Информацията е представена пред журналисти от заместник-градският прокурор на София Божидар Джамбазов.

Сред проверяваните лица е бившият главен секретар на парламента Огнян Аврамов. По предварителни данни той е изнесъл документи от парламента, а в дома му по-рано били намерени и 60 000 евро с все още неизяснен произход. Образуваното досъдебното производство е за престъпление по служба срещу неизвестни длъжностни лица.

Ще припомним, че скандалът около Аврамов започна, след като по-голямата част от новите депутатите от провинцията не можаха да се настанят във ведомствените жилища на парламента, предназначени за тях. Причината бе, че бивши депутати от предишното НС все още не са освободили заеманите от тях апартаменти.

Задълженията на главния секретар са да управлява всички административни дела на парламента, материалната база, автопарка, състоянието на парламентарния сграден фонд. Той осигурява и жилищно-битовото обслужване на народните представители. На негово подчинение е целият административен персонал на законодателния орган.

А кой е Огнян Аврамов? Казват, че бил назначен за главен секретар на парламента в началото на 39-ото ОНС с личната протекция на тогавашния парламентарен председател Огнян Герджиков. При доминираното от БСП 40-то ОНС Аврамов запази поста си, което даде основание да бъде смятан за "несменяем".

Новините за злоупотребили бивши управници не се изчерпват с един чиновник, служил във висшия законодателен орган на страната. По информация на Nеws.dir.bg, бившият директор на Държавната агенция по горите Стефан Юруков е бил обвинен за длъжностни престъпления, довели до щети в особено големи размери.

Отново заместник-градският прокурор на София Божидар Джамбазов разясни пред медиите, че Юруков е обвинен заради неизгодни заменки на гори, по-конкретно от горския фонд край Созопол. Сделката може да се окаже част от по-широка престъпна дейност, включваща и други незаконосъобразни замени. Разследването по делото продължава, поради което към момента не може да се посочи конкретната стойност на вредите, причинени на държавата. Ако бъде признат за виновен, Юруков може да получи наказание „лишаване от свобода” от 1 до 10 години, както и забрана да упражняване на държавна или обществена длъжност или упражняване на определена дейност.

Ще припомним, че Стефан Юруков бе председател на Държавната агенция за горите (ДАГ) от 25 септември 2007 година, като бе сменен на първото заседание на правителството на Бойко Борисов от Георги Костов.

Новият директор на ДАГ, веднага след встъпването си в длъжност съобщи, че ще бъде изготвена "Бяла книга" за всички крупни нарушения в сектора. Доказателствата за тях ще бъдат предоставени на прокуратурата. Към момента може да се каже, че са открити нередности, свързани с незаконна сеч, умишлени палежи и неправомерно изразходване на средства. Заменките направени през последните 6 години са правени под политически чадър. Това е видно и от факта, че от заменените 33 хиляди декара гори, около 17 хиляди вече са сменили предназначението си, а други около 17 хиляди вече не са гори.

Новото ръководство на Държавната агенция по горите (ДАГ) няма отношение към повдигнатото обвинение срещу бившия председател на агенцията Стефан Юруков. Новият председател на агенцията доц. Георги Костов обясни пред "Фокус", че вероятно обвинението е свързано с проверките на ДАНС в началото на годината в горската агенция и земеделското министерство.

Фактът, че прокуратурата действа бавно е всеизвестен. В Градската прокуратура и към настоящия момент не са получени сигналите, относно скандални сделки, ощетяващи държавата, за които новите министри на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев и на транспорта, информационните технологии и съобщенията Александър Цветков съобщиха при първите си изяви пред медиите. Става дума сделката в "Главболгарстрой" за ремонта на сградата на регионалното министерство за 42 милиона лева, при която стойността на ремонта излиза над 2000 евро на квадратен метър, както и за покупката на два употребявани ербъса за правителствени нужди, които се оказали по-скъпи, от нови самолети от същия тип.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА

нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"