ДОГОВОРЕНОСТИТЕ ОТ СРЕЩАТА НА Г-20

 

На заседание, проведено в Лондон на 5 септември т.г., министрите на финансите на Г-20 постигнаха компромис по въпроса за тавана върху бонусите на банкерите.

По информация на Франс прес, компромисът се изразява в това, че е приет принципа за разсрочено изплащане на бонусите и за по-голяма прозрачност по този въпрос. Те записаха това в заключителната си декларация. Министрите обещаха освен това да обмислят въпроса за въвеждането на евентуален таван върху бонусите на банкерите.

Принципната позиция на американците е да не се въвежда такъв таван върху финансовите възнаграждения, които сега могат да варират.

Идеята за ограниченията е на французите и германците.

Очаква се, че постигнатият компромис ще удовлетвори всички страни.

В декларацията се споменава за необходимост от нови мерки във връзка с намаляване на бонусите на банкерите, за което настояваха французите и германците, но таван така и не се въвежда, както поискаха американците.

Компромисът бил постигнат след трудни разговори, в които са участвали всички министри на финансите Г-20.

Окончателният вариант на проекта е договорен от мериканския министър на финансите Тимъти Гайтнър и френската министърка на икономиката Кристин Лагард.

 Министрите на финансите на Г-20 са постигнали и друга важна договореност, а именно да продължат програмите за стимулиране на икономическия ръст. Те все още са предпазливи по отношение на прогнозите си за перспективите пред икономическия растеж и заетостта.

Срещата ще остане в историята и с това, че е дадена възможност на развиващите се страни да имат по-голяма тежест във връзка с приемането на решения за регулиране на международната финансова система.

Финансовите министри на страните от Г-20 са договорили и готовност да приемат санкции срещу данъчните убежища, които отказват да спазват международните стандарти. По информация на Франс прес това ще стане след март 2010 г. Министрите са обявили и голям напредък в укрепването на международните финансови институции, като за това ще бъдат вложени 850 милиарда долара от допълнителните средства, които бяха одобрени през април тази година по време на друга  среща на Г-20 в Лондон.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА

нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"