ДОВЕРИЕТО ЛЕСНО СЕ ГУБИ И ТРУДНО СЕ ПЕЧЕЛИ - ЕС ОТНОВО ИСКА СТРОГИ САНКЦИИ СРЕЩУ БЪЛГАРИЯ

 

Група държави от Европейския съюз настояват за сериозен контрол и строги санкции спрямо България заради продължаващите проблеми в областта на правосъдието и вътрешните работи, независимо, че последният доклад на Европейската комисия обхваща период, в който е управлявало правителството на Станишев, стана ясно от изявление на министъра на външните работи Румяна Желева.

Министър Желева отново подчерта, че цел на новото правителство е да убеди европейските ни партньори, че се предприемат конкретни мерки, за да се постигнат конкретни резултати в проблемните области. Тя посочи, че е активирана и работата във връзка с покриването на изискванията за Шенгенската зона, където са налице много проблеми и са усвоени само 1.16% от общата сума, по която страната ни е бенефициент.

В същото време, по данни на mediapool.bg, холандското правителство обявило, че напредъкът на Румъния и България не е адекватен и двете страни все още правят твърде малко, за да се справят с корупцията и организираната престъпност. Управлението на европейските фондове също е далеч под необходимото ниво, липсва и политическа воля за налагане на реформи. Холандското правителство ще продължи да настоява за подобряване на положението в двете страни до достигането им на европейско ниво. Според министъра по европейските въпроси Франц Тимерманс, външния министър Максим Верхаген и министъра на правосъдието Ернст Хирш Балин, ако това не се случи, ще има сериозни последствия за трансфера на еврофондове за двете страни и присъединяването им към Шенгенската зона. Според Холандия присъединяването към Шенгенското пространство би означавало изчезване на контрола в рамките на вътрешните граници и това не бива да се случва, докато не съществува достатъчно доверие между партньорите от Шенген, съобщи електронното издание за геополитика Isria.com. В средата на юли холандският вестник "Хандсблад" съобщи, че група страни членки на ЕС, включваща Великобритания, Франция и Холандия, призовава за по-строги санкции срещу София. Все още никой не е поискал активиране на предпазна клауза, която ще означава отказ от признаване на решенията на българските съдилища в Европейския съюз – стъпка, която може да се превърне за европейската общност в още по-голямо главоболие от самата България - Хага, в частност оказва натиск за отлагането на членството на София в Шенген.

Eвропейската комисия на този етап не води разговори със страните-членки за допълнителни мерки или санкции срещу България и Румъния, е коментирал говорителят на комисията Марк Грей. Според него дискусиите сега се водят на базата на доклада по мониторинговия механизъм от месец юли. Страните-членки, под председателството на Швеция, предстои да подготвят свои заключения. Европейската комисия обаче е убедена, че те ще споделят и приемат с консенсус анализите, препоръките и оценките от доклада.

Нека припомним, че в юлския доклад Европейската комисия отправи критики за недостатъчен напредък и реши да остави в действие мониторинговия механизъм, докато не бъдат преодолени всички слабости, но не препоръча предпазни клаузи или каквито и да е санкции срещу България и Румъния.

Премиерът Бойко Борисов заяви, че ако Европейският съюз не възстанови замразени плащания за България, това на практика ще означава подкрепа за тройната коалиция, което от своя страна ще тласне България назад и тя ще остане най-бедната и корумпирана страна в общността.

По време на първата премиерска визита в Брюксел се очаква Борисов да издейства отстъпки и отсрочки за България от Европейската комисия.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА

нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"