ОЩЕ ЗА ДИРЕКТНИТЕ ПЛАЩАНИЯ НА ПЛОЩ

 

С настоящата статия ще се опитаме да направим кратък обзор на системата за директни плащания на площ, като първо ще посочим общоевропейските и национални нормативни актове, които я регламентират.

Основеният национален закон, с който се регламентират директните плащания на площ е Законът за подпомагане на земеделските производители. Подзаконови нормативни актове са Наредба №79/01.06.2006 г. за изискванията и реда за акредитация и годишно сертифициране на разплащателната агенция, Наредба №5/27.02.2009 г. за условията и реда за подаване на заявления по схеми и мерки за подпомагане на площ,  Наребда №11/06.04.2009 г. за условията и реда за прилагане на Мярка 214 за агроекологични плащания, Наредба №3/25.02.2009 г. за специалните изисквания за участие в одобрените схеми за национални доплащания, Наредба №9/02.09.2007 г. за условията и реда за подпомагане на производителите на енергийни култури и Наредба №6/12.03.2008 г. за условията и реда за подпомагане на производителите на ягоди и малини, предназначени за преработка по програмата за развитие на селските райони (2007-2013), както и наредбите, издадени за регулиране на мерките по тази програма.

Актовете на Европейския съюз, които регламентират доплащанията на площ са Регламент на Съвета №73/2009, Регламент на Комисията №1973/2004, Регламент на Комисията №796/2004, Регламент на Съвета №1698/2005, Регламент на Комисията №1974/2006 и Регламент на Комисията №1975/2006 г.

Системата включва следните мерки - Схема за единно плащане на площ, Национални доплащания на площ, Национални доплащания за животни, Агроекологични плащания, Плащания за земеделски стопани в необлагодетелствани райони, Подпомагане за производителите на енергийни култури и Подпомагане на производителите на ягоди и малини, предназначени за преработка.

Схемата за единно плащане на площ е една от основните дейности на Разплащателната агенция при ДФ „Земеделие” и предоставя възможност на земеделските производители да получат средства от фондовете на Европейския Съюз. Плащането се определя според хектарите използвана земя и не е обвързано с продукция от нея, или с брой отглеждани животни. Отпускат се помощи за обработваема орна земя, за постоянно затревени площи, наричани още пасища и ливади, за земи, заети с постоянни култури, като например лозя и за т.нар. семейни градини. Бенефициенти по тази мярка могат да бъдат всички земеделски производители, чието стопанство се намира на територията на Общността. Това могат да бъдат физически или юридически лица, група физически или юридически лица, независимо какъв статус се дава на тази група и нейните членове от националното законодателство на съответната страна-членка. Задължително условие, за да бъде отпусната помощта е земите, за които се кандидатства, да бъдат поддържани в добро земеделско и екологично състояние. Минималният размер на стопанството е 0,5 хектара за трайни насаждения и 1 хектар за останалите култури, като минималния размер на всеки парцел в стопанството трябва да е 0,1 хектара. Размерът на плащането на хектар за отделните страни зависи от размера на използваната земеделска площ, която отговаря на изискванията за получаване на плащания и годишната финансова рамка, получена в резултат на преговорите с Европейския съюз и се регулира от общоевропейското законодателство.

Национални доплащания се предоставят на земеделските стопани, за да получат допълнителни средства за отглежданите от тях култури. Допустими за подпомагане с национални доплащания на хектар са всички земеделски площи на територията на страната, които са допустими за подпомагане по Схемата за единно плащане на площ, с изключение на постоянно затревените площи (пасища, мери и ливади) и площите с винени сортове лозя, заявените за подпомагане по схемата за производство на ягоди и малини, предназначени за преработка и площите, върху които се отглежда тютюн. Право на подпомагане по схемата за национални доплащания на хектар имат земеделските производители, които отглеждат най-малко 0,5 хектара за трайни насаждения или 1 хектар за всички останали земеделски култури.

Право на подпомагане по схемата за национални доплащания имат и животновъдите, по следните необвързаните схеми - за говеда (крави, мъжки говеда(волове и бикове) и телета, които отглеждат най-малко 5 от изброените животни в стопанство си към 28.02.2009 г. и за овце-майки и/или кози-майки, които отглеждат най-малко 20 овце-майки и/или 20 кози-майки в стопанство си към 15.10.2008 г. Право на подпомагане имат и животновъдите по обвързана схема за отглеждане в стопанство на най-малко 20 овце-майки и/или 20 кози-майки.

По мярка „Агроекологични плащания” се предоставя финансова помощ за прилагане на земеделски дейности, които са насочени към подобряване на опазването на околната среда. Финансовата помощ ще се предоставя под формата на ежегодни агроекологични плащания, като 82 % от средствата се осигуряват от Европейския съюз, а 18 % от националния бюджет. Агроекологичните плащания се отпускат на земеделски стопани, които на доброволен принцип поемат агроекологични ангажименти, свързани с изпълнението на агроекологични дейности върху определена площ, биологично пчеларство или опазване на застрашени от изчезване редки местни породи животни. Като правило, агроекологичните задължения трябва да бъдат поети за срок от минимум 5 години. Плащанията могат да се базират на използваната земеделска земя, като в този случай се плаща върху одобрената площ, върху която ще се извършват агроекологичните дейности. Помощите са в размер от 20 до 505 евро на хектар. За подпомагане могат да кандидатстват физически и юридически лица, които са регистрирани в Интегрираната система за администриране и контрол. Подпомаганите лица се задължават да преминат програма за агроекологично обучение през първите две години за периода на изпълнение на агроекологичните дейности или да докажат наличието на опит в извършването на дейностите, които са избрали да прилагат. Кандидатите трябва да ползват собствена, наета или арендована земя за срок не по-кратък от 5 години, считан от датата на подаване на първото заявление за плащане, за площите, за които кандидатстват за подпомагане. Агроекологичните дейности, които се основат на площ трябва да се изпълняват върху една и съща земя в 5 последователни години.

Допълнителни средства могат да бъдат предоставени и по мерките за Плащания за площи с природни ограничения. По тази мярка се предвижда възможност земеделските стопани да получават средства за обработваната от тях земя в територии с природни ограничения (планински райони или райони с други ограничения). Плащането се определя на хектар и не се обвързва с продукция или отглеждане на животни. Министерството на земеделието и храните определя с наредба по обективни критерии землищата, които попадат в категорията „Необлагодетелствани райони”. Земеделските стопани, чиито земи попадат в тези землища, могат да кандидатстват за субсидия по само по тези мерки.

Мерките за Плащания за площи с природни ограничения се делят на два вида - Мярка 211 „Плащания за природни ограничения на фермери в планински райони (НР1) и Мярка 212 „Плащания за природни ограничения на фермери в райони, различни от планинските (НР2).

Размерът на финансовата помощ за допустимите площи на един земеделски стопанин по Мярка 211 за частта до 50 хектара е левовата равностойност на 90 евро на хектар; за частта над 50 до 100 хектара е левовата равностойност на 40 евро на хектар, като за частта от допустимите площи над 100 хектара не се предоставя финансова помощ.

Разполагаемият бюджет по мярката за периода 2007-2013 година е 233 218 233 евро.

Размерът на финансовата помощ по Мярка 212 за частта до 50 хектара е левовата равностойност на 50 евро на хектар, за частта над 50 до 100 хектара е левовата равностойност на 20 евро на хектар, а за частта от допустимите площи над 100 хектара не се предоставя финансова помощ. Разполагаемият бюджет мярката за периода 2007-2013 година е 38 869 706 евро.

Схемата за подпомагане на производителите на енергийни култури, предназначени за преработка в енергийни продукти позволява на земеделските стопани да получат допълнителни средства на хектар за отглеждани площи с енергийни култури, в случай че имат сключен договор за продажба на тези култури с одобрени изкупвачи и/или преработватели на енергийни продукти. Размерът на субсидията е 45 евро на хектар, като в случай на превишаване на гарантираните площи в рамките на цялата Общност, се налага Коефициент на редукция върху плащанията.

 

ГАБРИЕЛА ЦАНЕВА

нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"