ЧЕТИРИ НАКАЗАТЕЛНИ ПРОЦЕДУРИ СРЕЩУ БЪЛГАРИЯ ЗА НЕЗАКОННО ЗАСТРОЯВАНЕ И НАРУШЕНИЯ НА ЕКОЛОГИЧНИТЕ НОРМИ

Европейската комисия инициира четири наказателни процедури срещу България по жалби на екосдружения срещу незаконното застрояване в българските планински и черноморски курорти.

Първата е за незаконното изграждане на ски зона Банско от концесионера "Юлен" АД в планината Пирин. Според Европейската комисия българските власти са дали разрешение за строителство на обекта без да е направена задължителната оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС).

Втората процедура засяга община Царево. Там, чрез приемането на общ устройствен план на града, имаше опасност да се узакони застрояването на почти 100% от крайбрежието на Природен парк "Странджа". Промените в устройствения план щяха да легализират и скандалния комплекс “Златна перла” край Варвара, който вече е обявен за незаконен от българския Върховния административен съд.

Третата процедура е предупреждение срещу България за строителството в района на местността Иракли от фирмата "Суис Пропъртис". Незаконната дейност там вече е довела до унищожаването на важни местообитания по поречието на река Вая.

Последната към настоящия момент, четвърта процедура, е свързана с липсата на цялостно съответствие с европейските изисквания в българското законодателство за защита на природата.

Според констатация на европейския комисар по околната среда Ставрос Димас, България заема само 2.5 % от общата площ на Европейския съюз, но тук се срещат близо 70 % от защитените видове птици в Европа и около 40 % от европейските защитени местообитания. Това изключително природно разнообразие трябва да бъде опазено, тъй като законодателната защита е единственият сигурен начин да се запази бъдещото икономическо и социално благоденствие.

Очакванията на Европейската комисия са България да съгласува своето национално законодателство с европейските изисквания, като правилното му прилагане на практика, за всеки отделен, реален случай.

Страната ни има срок от два месеца да отговори на писмените предупреждения. В зависимост от отговора, или при липса на такъв, ще последва ново предупреждение. Ако и тогава отговорът, за който срокът е също два месеца, е незадоволителен или няма такъв, Европейската комисия ще заведе дела срещу България в Съда на Европейските общности в Люксембург.

Ще припомним на читателите, че към настоящия момент са висящи други две наказателни процедури срещу България, във връзка с нарушения на европейската екологична мрежа Натура 2000.

Първата е заради непълната мрежа от Натура 2000 по Директивата за птиците и по-точно редуцираните защитени зони в планините Рила, Пирин и Централен Балкан, както и в местностите Русенски Лом, Калиакра и Иракли.

Втората процедура е стартирала след констатации, че съществуват нарушения, във връзка с опазването на защитената зона Калиакра при изграждането на ветропаркове и голф игрища.

По информация на екологичното сдружение "За да остане природа” е възможно Европейската комисия да започне наказателни процедури срещу България и във връзка с нарушения на екологичните изисквания при опзването на Витоша и на района около Седемте рилски езера и местността Паничище в Рила.

Сдружението "Да спасим Иракли" алармира, че и новият екоминистър Нона Караджова може да се окаже, че си затваря очите за благото на природата. Била издадена заповед, с която в района се обособява "временна зона за забрана на строителството, докато бъде изготвен нов Общ устройствен план на Несебър". Най-възмутителен бил фактът, че от  тази „зона” е изпуснат парцелът на офшорната фирма "Суис Пропърти". Според еколозите това обезсмисляло дългогодишните им усилия да спасят мястото, защото община Несебър със сигурност ще приеме план, предвиждащ масирано застрояване на района.

 

ГАБРИЕЛА ЦАНЕВА