„ГАЛЕВИЗАЦИЯ” ВЪВ ВСИЧКИ СФЕРИ НА ОБЩЕСТВЕНИЯ ЖИВОТ

 

Европейската комисия не е безучастна към процеса на "галевизация", който се просмуква във всички сфери на обществения живот у нас. От Брюксел не приемат за убедителни назначенията в съдебната система, които предизвикват остри публични дебати.

По данни на mediapool.bg, особен интерес предизвикват 52 дела и казуси в страната, по които не са постигнати очакваните резултати. Изданието цитира министър Гергана Паси, която очаквала, че предстоящият доклад в областта правосъдието и вътрешен ред ще е критичен, но може би не "унищожителен", като доклада от юли миналата година. Надеждите на министъра са, че няма да бъде наложена предпазна клауза на България, а механизмът за сътрудничество и проверка няма да бъде променен.

Европейската комисия не може да си затвори очите за назначенията на Висшия съдебен съвет, които предизвикаха скандално недоволство на съдийското съсловие, както и липсата на осъдителни присъди по знакови дела. Не е тайна, че срещу избора на бившия шеф на Военно-апелативния съд за ръководител на цивилния Софийски апелативен съд имаше подписка от повече от половината съдии в институцията.

Конкретен пример пък за съдебно безхаберие е спирането на делото за източване на програма САПАРД от СГС поради това, че един от обвиняемите влиза в предизборната листа на партия “Лидер”. Тази практика не е прецедент. Абсурдно е лица с повдигнати обвинения да се кандидатират за депутати – като братя Галеви и бившият шеф на "Кремиковци" и ЦСКА Александър Томов, който е обвинен в източването на комбината. Други знакови фигури, които се крият зад изборната надпревара са Никифор Вангелов от “Лидер“, обвинен заедно с Христо Ковачки за източване на ДДС. Това показва, че тенденцията на "галевизация" на образа на България ще влезе в дебата между държавите членки при обсъждането на доклада.

Известен оптимизъм може да се види в приемането на Закона за конфликт на интереси и формирането на Инспекторат към Висшия съдебен съвет, която институция не е нова, но е с малко повече правомощия. Други резултати, които могат да бъдат оценени положително са забранените „заменки” и дейността на комисията "Кушлев".

Тревога буди и съдържанието на доклада за усвояването на евросредствата, който се очаква да бъде публикуван до месец след огласяването на доклада по правосъдие и вътрешен ред.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА