ЧУЖДЕСТРАННИТЕ ИНВЕСТИЦИИ НЯМА ДА СЕ ВЪРНАТ СКОРО В ИЗТОЧНА ЕВРОПА

 

Чуждестранните инвестиции и кредитирането за частни лица и фирми в Източна Европа няма да се върнат скоро, се казва в анализ на "Дойче веле".

Медията се позовава на експерти от Международния валутен фонд и американски агенции за икономически анализ.

Един от големите проблеми на региона е "застиването" на капиталовите потоци, вследствие на кризата. Според икономистите, ключовете за излизане от кризата са в ръцете на банковия сектор, откъдето всъщност е започнала кризата.

Размразяването на кредитирането в Източна Европа ще бъде един от трудните за разрешаване проблеми, тъй като това зависи главно от западните банки, опериращи в региона, смятат от МВФ.

Заедно с други международни финансови организации МВФ положи наистина големи усилия, за да предотврати оттеглянето на застрашените западни банки и произтичащия от това внезапен спад на кредитирането за Източна Европа.

Според анализа натрупаните огромни дългове в региона ще продължат да бъдат извор на финансова несигурност.

МВФ и главните агенции за икономически анализ в САЩ предвиждат увеличаване на броя на просрочените заеми в повечето източноевропейски държави.

При това положение потреблението ще продължи да намалява, а растежът на икономиката ще остане перспектива на бъдещето.

Какво става в България?

По данни на Българска народна банка брутният външен дълг  (частен и държавен) на България в края на юни 2009 г. е 36,9 милиарда евро. Външните задължения само на сектор "Банки" възлизат на 8,4 милиарда евро. През 2009 г. България трябва да изплаща дългове в размер на над 26 милиарда долара, посочва "Дойче веле".

Според рейтинговата агенция Финч тази сума представлява 64% от брутния вътрешен продукт на страната. При това положение България може да се окаже зависима от помощта на МВФ.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА


нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"