СОБСТВЕНИЦИТЕ НА ОТЧУЖДЕНИ ИМОТИ ЩЕ ПОЛУЧАВАТ ЗЕМИ КАТО ОБЕЗЩЕТЕНИЕ

 

Нови промени готвят в Закона за устройство на територията (ЗУТ), стана ясно от изявление на главния архитект на София Петър Диков. Предвижда се да се възстанови старата нормативна уредба, според която собствениците на земеделски земи, предвидени за отчуждаване за държавни или общински нужди да бъдат обезщетявани с други земи, а не срещу пари. Това се прави не в интерес на собствениците, а поради зачестилата практика хората, чиито имоти се отнемат да търсят максимална финансова изгода от държавата и общините, които нямали такъв ресурс за обезщетения.

Слухът за промените в ЗУТ накара Американската търговска камара да похвали новите законодатели, тъй като старата уредба пречела на отчуждаването на имот за важен инфраструктурен обект, поради това, че собственикът му не можел да бъде намерен, за да бъдел уведомен лично за акта на отчуждаването, което сега е задължително. Явно, новите промени ще позволяват да се отчуждават имоти и без знанието на собствениците в интерес на инфраструктурата или на нещо друго.

Според главния архитект на родната ни столица, тези предложения трябва скоростно за бъдат приети, за да бъде ускорено изпълнението на големи проекти, които ще стимулират не само строителния бранш, но ще помогнат и за бързото излизане на страната от икономическата криза.

Като прът в колелата на просперитета той посочи изграждането на автомагистрала "Люлин". Собствениците на земеделските земи, предвидени за отчуждаване, които според него били пустеещи, поискали по 40-50 евро за квадратен метър, което, пак според него, било многократно над пазарните стойности.

Когато ставало дума за земеделски земи, обезщетението със собственост било напълно логично, защото държавата и общините по този начин ще спестят значителен финансов ресурс.

Въпросът какво ще спестят собствениците на земеделски земи, обаче, остава открит.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА

 

нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"