КОНФЛИКТЪТ НА ИНТЕРЕСИ – ОТНОВО НА ФОКУС

 

Със задна дата влязоха в сила новите изменения и допълнения в Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси, който бе приет от Народното събрание на 1 април 2009 г., обнародван бе в ДВ брой 26/07.04.2009 г., а влезе в сила от 31.03.2009 г.

Голяма част от измененията са редакционни, като например замяна на думите "конфликт на интереси" с думите "частен интерес по конкретен повод", а допълненията за незначителни.

Прави впечатление, че със закона се дава възможност лицата, неподали декларации, съгласно досега действащите разпоредби да го направят. Облекчава се режима при промяна на длъжността в една и съща администрация 

 Обстоятелствата, посочени в декларацията, се декларират към датата на влизането в сила на настоящия закон, а по т. 2 от същата декларация се декларират към дата една година преди влизането му в сила.

Съгласно новите правила, проверки по анонимни сигнали ще се извършват по решение на органа по избора или назначаването или на съответната комисия.

С новиите членове 27а и 43а се регламентира редът, по който ще се установява конфликт на интереси за лице, заемащо публична длъжност, а именно - от съответния административен съд.

Преди да бъде сезиран съдът, ще се извършва проверка за установяване на нарушенията по този закон от комисия към съответното ведомство.

Като страни в производството се конституират проверяваното лице и прокурорът.

Съдът разглежда делото по същество, по реда на бързото производство и се произнася с решение, с което установява конфликт на интереси, налага предвиденото административно наказание или постановява, че не е налице конфликт на интереси. Решението на съда подлежи на касационно обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

Заварените към 1 януари 2009 г. производства за констатиране на конфликт на интереси по отменения чл. 251, ал. 2 от Административнопроцесуалния кодекс се довършват по досегашния ред.

С преходните и заключителни разпоредби отново се санира нарушението „неподаване на декларация”, като се акцентира на възможността да се извършват промени във вече подадени декларации – „лице, заемащо публична длъжност, което не е подало декларация, я подава в едномесечен срок от влизането в сила на този закон. Обстоятелствата, посочени в декларацията, се декларират към датата на влизането в сила на този закон, а по т. 2 от същата декларация се декларират към дата една година преди влизането в сила на този закон. Лицето може да прави промени в декларираните обстоятелства в срок до един месец от влизане на закона в сила.

Лице, заемащо публична длъжност, което до влизането в сила на този закон е подало декларация, може да я оттегли и да подаде нова декларация в едномесечен срок от влизането в сила на този закон.

 

ГАБРИЕЛА ЦАНЕВА