В КРИЗАТА – БЕЗ МИНИМАЛНИ ОСИГУРИТЕЛНИ ПРАГОВЕ

 

Специалисти от Института за пазарна икономика (ИПИ) предлагат да бъдат премахнати минималните осигурителни прагове и поетапно да се закрие държавната пенсионна система, като се замени със системата на лични пенсионни сметки.

Според анализаторите в института, цитирани от mediapool.bg, ако се премахнат минималните осигурителни прагове, това ще доведе до разкриването на нови 200 000 работни "легални" места, което ще нанесе удар на сивата икономика. Преминаването към лични пенсионни сметки ще увеличи частните спестявания в икономиката, което от своя страна ще доведе до ръст в инвестициите. Специалистите от ИПИ доказват, че по този начин ще се получи по-гъвкав пазар на труда, ще нарасне заетостта и повече реално работещи ще излязат на светло. Прогнозите сочат, че ще се развие капиталовият пазар и ще има по-високи разполагаеми доходи за работещите. Ускореният икономически растеж ще повлияе в положителна насока финансовата стабилност на пенсионната система, което пък ще доведе до по-високи пенсии в дългосрочен план.

Конкретните измерения на идеята на икономистите от ИПИ изискват работниците да бъдат задължени да внасят 10 процента от своя брутен доход в частни пенсионни сметки. Към настоящия момент осигурителното законодателство предвижда лицата, родени след 1959 година, да внасят 5 % от брутната си осигурителен доход (работна заплата или хонорари от граждански правоотношения) в частни пенсионни фондове, докато 13 % от осигурителния доход потъва в държавната система за социално осигуряване.

Според статистиката, към настоящия момент нетният ефект за икономиката от увеличаването на минималните осигурителни прагове средно с 26.6 % е отрицателен, като загубата за икономиката е в размер на 4.65 милиарда лева за 10 години.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА