КРИЗАТА УДАРИ И ПЕНСИОННИТЕ ФОНДОВЕ

 

Комисията за финансов надзор определи, че доходността за изминалите две години е повлияна от спада на цените на финансовите инструменти на българския и чуждестранните капиталови пазари. По информация на insurance.bg,  минимална доходност на универсалните пенсионни фондове за предходните 24 месеца е спаднала с 6,98 % на годишна база. професионалните пенсионни фондове за същия период (от 29.12.2006 г. до 30.12.2008 г.) е определена минимална доходност със спад от 8,51 % на сто на годишна база. Среднопретеглената доходност на универсанлите пенсионни фондове е -3,98 %, а на професионалните пенсионни фондове съответно е -5,51 %.

От Комисията за финансов надзор уточняват, че пенсионните фондове са дългосрочни инвеститори и в тази връзка постигнатите инвестиционни резултати за сравнително кратки периоди от време не са определящи за крайния резултат, който ще се постигне в процеса на дългосрочното инвестиране на средствата на осигурените лица.

Въпреки кризата, всички фондове, с изключение на Универсалните пенсионни фондове, управляван от ПОД "Бъдеще", са постигнали доходност над минималната. Въпросното дружество следва да покрие разликата до минималната доходност със средства от собствения си резерв за минимална доходност в нормативно установения срок. Всички останали фондове за допълнително задължително пенсионно осигуряване са постигнали доходност за посочения 24-месечен период над определеното минимално равнище за съответния вид фонд.

За сведение на читателите ще поясним, че минималната доходност се определя на база на постигнатата доходност за последния 24-месечен период и представлява функция на среднопретеглената доходност на всички пенсионни фондове от съответния вид. Минималната доходност е долна граница при постигната доходност, под която, съгласно закона, съответният фонд за допълнително задължително пенсионно осигуряване трябва да покрие разликата до минималната доходност от резерва, заделен в същия фонд, или ако такъв липсва - от резерва в пенсионноосигурителното дружество, което го управлява.

Регулациите за минимална доходност, обаче, не гарантират постигането на положителна доходност за осигурените. Тяхната основна цел е да минимизират риска от относителни загуби на клиентите вследствие на значителни негативни отклонения на доходността на фонда, в който се осигуряват, спрямо среднопретеглената доходност на всички фондове от съответния вид.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА

 

нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"