ЩЕ ИМА МОНИТОРИНГ ПО ПРИЛАГАНЕТО НА НОВОТО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО ВЪВ ВРЪЗКА С ЧЛЕНСТВОТО НИ В ЕС

 

В сайта на Министерство на правосъдието публикуваха информация за състоялата се първа среща на Управителния комитет на проекта  по програма ФАР "УКРЕПВАНЕ НА КАПАЦИТЕТА НА ИНСПЕКТОРАТА НА МИНИСТЪРА НА ПРАВОСЪДИЕТО ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА МОНИТОРИНГ И ВЪВЕЖДАНЕ НА ЕДИННА СИСТЕМА ЗА МОНИТОРИНГ ПО ПРИЛОЖЕНИЕТО НА НОВОТО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО, ВЪВ ВРЪЗКА С ЧЛЕНСТВОТО НА БЪЛГАРИЯ В ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ". 

Партньори по изпълнението са  Министерство на правосъдието и Инспекторатът на министъра на правосъдието от една страна и  Федералното министерство на правосъдието на Австрия и Центърът за подпомагане на правни компетенции в Източна Европа и Централна Азия, Виена – от друга.

Проектът се основава на програмата на Европейския съюз за създаване на ефикасна интегрирана система за мониторинг на приложението на ново законодателство в страните-членки на Европейския съюз и се разработва с цел да се  укрепи оперативния капацитет на Инспектората на министъра на правосъдието за прилагане на нова усъвършенствана мониторингова система на всички новоприети нормативни актове, която да допринесе за осъществяването на прозрачно и ефективно правосъдие. Изпълнението на проекта е ключов фактор за изработване на методология за интегриране на мониторинговата система за приложение на новото законодателство, свързано с членството на България в Европейския съюз и в перспектива за постоянното приложение на методологията при мониторинг на новото законодателство.

Проектът стартира на 8 декември миналата година. Към настоящия момент са налице резултати в три области:

Изследване на настоящото състояние на съществуващите методи и механизми за мониторинг в българското законодателство. Направен бе анализ на статуквото в  България, като беше очертана както законовата основа, така и съществуващите методи и механизми за извършване на мониторинг на ново законодателство. Основен акцент бе мониторингът по приложението на ГПК, НПК и АПК.

Представяне и дискусия по проекта на доклад за оценка. Беше изготвен и представен от австрийската страна  доклад за статуквото, за нуждите и празнотите, както и за предимствата и недостатъците на съществуващата в българското законодателство мониторингова система.

Запознаване с ефективни модели за мониторинг на новото законодателство. Представени бяха от австрийски и естонски експерти моделите за мониторинг на ново законодателство на Холандия, Австрия, Естония, Германия, Великобритания и насоките, изготвени от ЕС в тази област. От страна на участниците бяха поставени редица въпроси относно критериите, методите и  механизмите на разглежданите  системи за мониторинг.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА

 

нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"