ПРОБЛЕМИ И КОНТРОЛ – ОСНОВНИ ТЕМИ В МИНИСТЕРСТВТОТО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ

 

Проблемите се трупат пред Министерството на земеделието и храните – все едно дали са наследени от предишните управляващи или са новородени.

Веднага след парламентарните избори животновъдите, организирани в браншови съюз, са депозирали 12 искания в Министерството на земеделието и храните. Най-важни и неотложни сред тях са тези за създаване на гаранционен фонд за нисколихвени кредити и за стартиране на идентификационната система за добитъка.

Според председателя на браншовия съюз Господин Господинов, делът на сивия сектор в млекопреработвателния сектор е около 50%, като непрекъснато се увеличава, поради липсата на контрол.

На 16 септември част от браншовите организации в земеделието обвиниха ресорното министерство в мудност и бавни действия. Фермерите поискаха и спешна среща с министър Мирослав Найденов.

 Председателят на Националната асоциация на животновъдите в България Бойко Синапов се оплака, че фермерите още не били усетили уважение от страна на новите управляващи. От асоциацията също настояват за ускорено темпо на работа в Министерството на земеделието, защото в противен случай зимата щяла да е тежка.

За да се излезе от кризата, в която браншът е попаднал, фермерите са готови да поискат среща и с премиера Бойко Борисов, като засега обещават, че няма да протестират.

Описаните събития се случиха само няколко дни след изявлението на министър Мирослав Найденов, излъчено по Дарик радио на 12 септември, че усилено се работи за създаването на единен контролен орган за безопасността на храните.

От думите му стана известен фактът, че България е единствената страна в Европейския съюз, в която няма държавен орган по безопасност на храните.

Според него причина за това било неразбирателство между Министерството на земеделието и храните Министерството на здравеопазването или по-скоро между партиите, които ги управлявали в предходните коалиционни правителства.

Този проблем вече не съществува и има работна група за създаване на единен, надведомствен контролен орган, директно подчинен на Министерския съвет. Само по този начин, опирайки се и на европейския модел, потребителят ще има гаранция за качеството и произхода на хранителните продукти „от обора до масата”.

Стана ясно още, че в момента България не може да разчита на собственото си животновъдство и се налага да внася храни от първа необходимост с животински произход – мляко и месо.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА

 

нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"