ЩЕ СПАСЯВАТ С РОТАЦИЯ РЕФОРМАТА В СЪДЕБНАТА СИСТЕМА

 

Българската съдебна система произвежда много малко действителни резултати, е заявил заместник-председателят на Европейската комисия по правосъдие и сигурност Жак Баро по време на конференцията "България в ЕС: две години по-късно и пътят напред". Повод за това изказване на Баро е статискиката, според която много малка част от делата завършват с влезли в сила съдебни актове. Голям недостатък на българската съдебна практика е постоянното отлагане на съдебни заседания, както и липсата на приоритети. Според европейските ни партньори са необходими конкретни реформи както в Наказателно-процесуалния кодекс, така и в Наказателния кодекс.

"Трябва да се произнасят твърди присъди срещу престъпниците. Да се осъждат както корумпиращите, така и корумпираните. Трябват видими и осезаеми промени", коментира Баро, цитиран от mediapool.bg. По думите му е необходимо да има пълна независимост и отговорност на съдебната система, прозрачност и ефективност на следствието и съда.

Еврокомисарят е споделил още, че има хора, които искат да заложат на България, заради отличната й геостратегическа позиция, но се колебаят заради проблеми, свързани с корупцията и организираната престъпност.

В Европейската комисия пристигат много жалби на български граждани, фирми и предприятия, които се отнасят до случаи на корупция или за изкривено правораздаване. Баро е припомнил, че в доклада на "Прозрачност без граници" за 2008 г. България е на 72-ро място, докато други европейски страни като Дания и Финландия заемат челните позиции.

Според него е нужна политическа воля от страна на управляващите, на гражданите и на бизнес средите, за да бъде овладяна организираната престъпност и корупцията. По думите му, постигайки резултати в тази област, България ще изпрати силен положителен сигнал на своите европейски партньори.

Вътрешният министър Михаил Миков е коментирал, че казаното от комисар Баро е "абсолютно актуално".

Отзвук от конференцията е достигнал и до главния прокурор Борис Велчев, председателя на Върховния касационен съд Лазар Груев и на Върховния административен съд Константин Пенчев.

Те са представили пред Висшия съдебен съвет една нова, по съществото си "революционна" идея за редуциране на възможностите за връзки на магистратите с бизнеса и политическите среди, с цел да се противостои на корупцията във високите етажи на властта и да се даде сигнал за промяна в работата на съдебната система, а именно изготвянето на правила за въвеждане на постоянна ротация на административните ръководители на различните институции на съдебната власт.

Друга причина за представянето на принципа на ротацията е фактът, че през 2009 г. изтичат мандатите на близо 250 магистрати, заемащи ръководни позиции в съдебната система.

По информация на mediapool.bg, предложението е било формулирано от Борис Велчев, който изрично е споделил, че критиките на заместник-председателя на Европейската комисия Жак Баро също са изиграли своята роля.

Велчев е подчертал, че добрите административни ръководители, изпълняващи и досега съвестно задълженията си, ще бъдат преназначени на ръководни длъжности, съгласно ранга, който са имали, и показаните качества, но не на същото място, за да не създават близки контакти с местни политици и представители на бизнеса.

В подкрепа на предложението Лазар Груев е поискал да бъде свикано специално заседание на Висшия съдебен съвет, за да бъде направен сериозен анализ на предложението. Ден по-рано и неговият колегаКонстантин Пенчев е поиска да има "свиреп" мониторинг над Висшия съдебен съвет, за да се следи отблизо как се назначават административни ръководители в системата.

По време на заседанието на висшите магистрати е било изказано мнението, че правилата и механизмите за въвеждане на ротационния принцип могат да бъдат изготвени до 10 февруари.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА

 

нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"