ОТПАДНА УЗАКОНЯВАНЕТО НА СЪЖИТЕЛСТВОТО БЕЗ БРАК

 

За пореден път депутатите не успяха да отговорят на общественото очакване.

Правната комисия се отказа от поправките в Семейния кодекс, които предвиждаха да се узакони фактическото съжителство.

Текстът за фактическото съжителство бе най-спорният в предложените измедения и заради него приемането на Семейния кодекс бе блокирано месеци наред. Без каквито и да било дискусии, от правната комисия решиха да зачертаят една тенденция в българското общество, която все повече се утвърждава сред младото поколение, а именно – съжителството без брак.

В предишни варианти на проектозакона се даваше възможност на двойките, които живеят на семейни начала, но нямат сключен брак, да се регистрират в съответната община, като по този начин бъдат приравнени със семейните двойки. Идеята бе и за тях да намери приложение презумпцията за бащинство, според която детето, родено по време на фактическото съжителство, или 300 дни след прекратяването му, да се смята за дете на партньора, с когото майката се е регистрирала.

Според проф. Герджиков, цитиран от медияпул, по този начин биха се защитили правата на около 51% от децата, които всяка година се раждат, тъй като такъв е процентът на новородените без установен произход от бащата. С новите промени те биха имали равни права с родените в брак деца. Едва 20% от родените без брак деца са припознати от бащите си.

Фактическото съжителство бе атакувано още на първо четене и от управляващи, и от опозиция. Според представителите на БСП по този начин щели да се подкопаят устоите на брака, както и да се отвори вратичка за узаконяване на хомосексуалните бракове. Според Иван Сотиров от СДС, правата на детето могат да бъдат защитени, когато се докаже бащинството, а не когато се узакони фактическото съжителство. Според него нямало гаранция, че детето е на бащата, с когото майката е във фактическо съжителство, а не на някой друг (като че ли има гаранция, че детено е на съпруга на майката?!). "Ако фактическото съжителство се узакони, ще спадне рязко броят на хората, които се женят", опасяват се и други от ОДС.

Срещу промяната се обявиха и от Светия синод, и от Мюфтийството, както и от редица неправителствени организации. Аргументите им били, че фактическото съжителство противоречи на конституцията.

Огнян Герджиков обяснява краха на идеята с това, че обществото ни още не е узряло за нея, като съобщи, че само в 16 страни фактическото съжителство е узаконено. Това не е пречка юристът да продължи да лобира за тази поправка.

Все пак има и малко проявен разум от творителите на закона.

В бъдеще изоставените деца в институциите ще могат да бъдат осиновявани, ако не са потърсени от родителите си в 6-месечен срок, а не както беше досега, в едногодишен срок. Прие се и идеята приемните родители да осиновяват с предимство децата, които отглеждат. Условието е те да са се грижили добре за тях поне една година и да са вписани в регистъра за осиновяване.

Приета бе и промяна в минималния размер на издръжката за дете, който занапред бъде е 1/4 от минималната работна заплата, а не както досега – 30 лева.

 

адвокат ГАБРИЕЛА ЦАНЕВА