КОЛКО СА ДРЕВНИ ДРЕВНИТЕ?

 

Любителите на историята обичат да се връщат към ключовите постижения на цивилизацията с векове, понякога – с хилядолетия. Те търсят отзвука на битки и победи, променили пътя на човечеството.

Любителите на археологията търсят корените ни, като се връщат далеч преди „новата ера”, отдалечена от нас едва с двадесет века.

Антрополозите боравят с милиони, за да стигнат до прародителя на днешния човек.

И все пак – къде започва пътят на човечеството?

Учебниците по история са ни научили да отговаряме „Египет”. Понякога допълваме „Шумер”. Понякога, защото сме българи, плахо казваме „Варна”, защото все пак там е намерено най-старото обработено злато.

Не мога да не споделя с читателите на в-к „Земеделска защита” огромното си изумление, когато попаднах на кратък текст в блога на Jones, според който най-древните организирани човешки общества съществували повече от 10000 години по-рано, отколкото сме свикнали да мислим. Тези няколко реда ме накараха да потърся и други източници, подкрепящи странния разказ за разкопките на „ловния лагер” край турския град Урфа, но не открих нищо, освен няколко туристически справки.

Позволете ми да цитирам следния текст, без да мога да потвърдя научната му достоверност:

Лъвове, глигани, змии, скорпиони и още куп животни, събрани на едно място, застинали в каменните форми на няколко гигантски пръстена от Т-образни стълбове, като че ли забравили за хилядолетията,  през които ритуалният им танц не спираИзработени във време, когато не е имало метални сечива, те сякаш разказват история, която днес не разбираме - най-малкото защото предхождат първата писменост с поне 6000 години.

Съвременното ни общество е по-близо до шумерите, пионерите на цивилизованото човечество, отколкото самите шумеридо строителите на каменните пръстени.

Как са издигнати 9-тонните Т-образни колони, какво предназначение са имали и кой е техният строител - на тези въпроси отговор няма дори Клаус Шмид, който ръководи от десетилетие разкопките на Гьобеклъ тепе. Дори когато градежът на Стоунхендж е бил в разгара си, тези стълбове са били вече на същата възраст, каквато днес за нас имат Ахил и Троянската война.

Според Шмид пръстените са дело на ловни племена и някак си са свързани с култ към мъртвите. Той вярва, че скоро на мястото ще бъдат открити и погребения. Но свършеното от тези древни хора преди повече от 10 000 години изисква съществуването на добре организирано общество - с развити продоволствие, транспорт, строителство и инфраструктура - нещо, което съвременната наука сериозно се колебае да признае за възможно.

Но "ловният лагер" съществува и една малка утеха в разплитането на загадката му е, че поне видовете животни, изобразени по колоните изглеждат... сравнително познати.”

 

НАДЕЖДА АЛЕКСАНДРОВА