ИМА ЛИ НУЖДА ОТ СВИКВАНЕ НА НОВО ВЕЛИКО НАРОДНО СЪБРАНИЕ?

 

По тази тема дискутираха задочно народните представители Димитър Абаджиев от „Ред, законност и справедливост” (РЗС) и Янаки Стоилов от БСП.

Според Абаджиев всеки елемент от функционирането на държавата е част от конституцията, поради което тя трябва да бъде променена. За да бъде направено това, обаче, е нужно свикване на Велико народно събрание, следователно – нови избори.

Правната комисия на 41-то Обикновено народно събрание е подходила към темата за свикване на Велико Народно събрание по същия начин, както и предишните, т.е „на нож”. Аргументите са ясни - в началото на мандата се казва, че „сега не е времето да се говори за ВНС”, а в края на мандата пък се казва, че „сега не е време, защото предстоят избори".

Изход от тази ситуация е законопроектът на РЗС за промени на конституцията, според който не е нужно да се свиква автоматично ВНС, а е сигнал, че това НС е готово да мисли по темата и да вземе решение.

Корените на неуспешния преход са в Конституцията и в сложния механизъм, предвиден за промени в Конституцията, смята Абаджиев. Най-важните промени, които трябва да се приемат са следните:

-     изваждане на прокуратурата от съдебната система;

-     по-големи правомощия на местната власт;

-     фиксирана избирателната система;

-     отмяна на органа Великото Народно събрание;

-     възможност да се гласува вот на недоверие на отделен министър.

Според Янаки Стоилов от БСП, първо трябва да се назоват проблемите, за които Конституцията е пречка, а след това да се обсъдят конституционни идеи. Едва тогава ще дойде реда за изготвяне на нов закон за свикване на Велико народно събрание. Той се аргументира с това, че Конституцията на България не била извън контекста и общия дух на тези в другите европейски държави и това е доказателство, че не са наложителни радикални промени в основния закон. Практиката показва, обаче, че промените, приемани на парче от обикновените народни събрания не са достатъчни, за да се смени системата по начин, който да не е мъчителен за тези, които преживяват „прехода”.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА

нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"