ЗАБРАНИХА ЗАМЯНАТА НА ДЪРЖАВНИ И ОБЩИНСКИ ЗЕМИ ПО ЗУТ, ЗАКОНА ЗА ГОРИТЕ И ЗСПЗЗ

 

В отговор на гражданското недоволство от страна на студенти и еколози, Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ), забраняващи реституцията на имоти, които са в рамките на учебни заведения, или са на територията на Студентския град. Новата нормативна уредба ще възпрепятства бъдеща реституция на имоти, предназначени за обществени обекти на образованието, здравеопазването и културата. Само ресорните министри на образованието, здравеопазването и културата ще могат да дават разрешение за промяна на собствеността на терен на територията на ВУЗ, студентска поликлиника или библиотека. Това е в случай, че вече има искане за промяна на собственост. Когато има и издадено разрешително за строеж ще се налага 3-годишен мораториум, който е необходим.

Депутатите одобриха на второ четене и промени в Закона за горите, с които се забранява замяната на гори и земи от горския фонд, като по този начин дадоха отговор и на протестите на екологичните сдружения. Тук общественото недоволство е насочено не толкова към финансово-корупционния механизъм на тези сделки, при които държавата губи милиони, за да се облагодетелстват определени фирми и лица, а преди всичко срещу допусканото унищожаване на българска природа чрез застрояване на гори и превръщането им в бетонни гета за печалба от туризъм. Приетите норми предвиждат налагането на мораториум върху замените, който ще влезе в сила от деня на обнародването Закона за изменение и допълнение на закона за горите в “Държавен вестник”.

Освен мораториум върху „заменките”, промените в Закона за горите предвиждат да се извършват замени само с цел изграждането на общински и инфраструктурни обекти. Не могат да бъдат обект на замяна имоти - частна държавна собственост, включени в защитените зони, които са обявени по Закона за биологичното разнообразие.

Всичко дотук изглежда добре, обаче...

Докато се чака публикацията на новите промени в Държавен вестник, Държавната агенция по горите започна спешно да дава разрешения за замени по немалък брой изряднизаявления за такъв вид разпоредителни сделки от 2005, 2006 и 2007 г. Директорът на ДАГ Стефан Юруков, още в деня на гласуваните от парламента на второ четене изменения и допълнения, започнал да подписва депозирани заявления. Той заявил пред парламентарната комисия по земеделие и гори, че бил длъжен да подписва и ще продължи да го прави, докато мораториумът официално не влезе в сила.

Той се похвалил, че през 2008 г. ръководеното от него ведомство е заменило 14 хиляди декара гори. По информация на министъра на земеделието и храните Валери Цветанов, през миналата година неговото ведомството заменило над 41 хиляди декара земеделски земи от Държавния поземлен фонд.

Парламентът продължи в същия дух и забрани  замяната на земи от държавния поземлен фонд с такива, собственост на граждани, юридически лица и общини. С промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, се въвежда забрана и за земите частна държавна собственост, както и за общинските имоти.

Замяна на частна земеделска земя с общинска или държавна може да бъде направена само когато това е единствения способ за прекратяване на съсобственост, за изпълнение на задължения, произтичащи от международен договор или когато имотите са включени в проект за уедряване.

Други промени в закона определят процедурата, по която може да се направи искане за уедряване, в което са включени и земи от държавния поземлен фонд.

Въведено е задължение министърът на земеделието и храните да публикува на интернет страницата на министерството информация за извършените замени на земеделските земи от държавния поземлен фонд.

В закона е засегнато ползването и възможностите за промяна на предназначението на мери и пасища, държавна или общинска собственост. Промяна на предназначението на мерите и пасищата се допуска само по изключение.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА

нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"