ОЩЕ ЧАКАМЕ БРЮКСЕЛ ДА ОТБЛОКИРА ПАРИТЕ ПО САПАРД

 

Вицепремиерът по еврофондовете Меглена Плугчиева се надява Европейската комисия да реши дали да отблокира 140-те милиона евро по програма САПАРД преди да излезе в лятна ваканция през август.

Очаква се до дни националният ръководител на еврофондовете Димитър Ивановски най-после да изпрати в Брюксел отчет за напредъка по укрепването на капацитета и засилването на контрола в Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ). Това е трябвало да стане още преди шест месеца.

В близките седмици Европейската комисия може и да прегледа документацията и да реши да размрази парите за земеделски проекти, спрени преди повече от година скандалните злоупотреби с парите за земеделски проекти и слаб контрол върху раздаваните средства от ДФ-„Земеделие”. Решението обаче, може и да потвърди наложената наказателна мярка.

Министър Плугчиева осведоми участниците в кръгла маса на тема "Изпълнение на проекти, финансирани от ЕС – престиж или необходимост" и за това, че още не е приключила проверката в Брюксел на проекти по ФАР, за които има съмнения, че са извършени нарушения. Ще припомним на читателите, че по програма ФАР са блокирани около 126 милиона евро. Нека припомним още, че преди около година, след унищожителните доклади на Европейската комисия от лятото на 2008 г., от България бяха отнети безвъзвратно поради злоупотреби около 220 милиона евро, които трябваше да бъдат усвоени по предприсъединителните програми и още над 300 милиона евро бяха блокирани. Тогава Меглена Пругчиева пое поста си, с цел злоупотребите да се пресекат и страната да отбележи напредък в общуването си с Евпорейската комисия и останалите институции.

Вицепремиерът споделила пред медиите, че годината била много тежка, но и поучителна, тъй като сме се научили да получаваме средства от Европа само като спазваме реда и законите. Трябва да се знае, че при доказани злоупотреби със средства от оперативните програми на ЕС, България вече ще плаща на Европейската комисия, а няма само да й се спират парите, както е сега.

За да убеди Брюксел, че са въведени работещи механизми за управление и контрол на европейските фондове, правителството възложи голяма част от проверките на звената, работещи с европейските пари на външни одиторски компании, като "Грант Торнтон", "КПМГ България", "Ърнст и Янг Одит", "Делойт Одит" и "Прайсуотърхаус Купърс Одит". По данни на Mediapool за година 5-те фирми са получили около 4.25 милиона лева.

Както писахме в предишна публикация, очаква се да заработи Информационна системи за управление и наблюдение на оперативните програми (ИСУН). С нейна помощ ще се следи по електронен път напредъка с работата и усвояването на европейските средства. Достъп до пълната информация в системата ще имат управляващите органи на програмите и междинните звена.

Системата все още не функционира, тъй като не са въведени всички данни за проектните предложения по всички европейски програми. В момента се разработват електронни услуги за бенефициентите като подаване на проектно предложение по електронен път. В ход е и подготовката на раздел с публична информация, до която ще имат достъп всички граждани. Тези опции ще заработят до края на годината.

 

ГАБРИЕЛА ЦАНЕВА