ДЕПУТАТИТЕ ОТНОВО НЕ ПОСМЯХА ДА ЗАБРАНЯТ ЗАМЕНИТЕ НА ДЪРЖАВНИТЕ ГОРИ

 

По данни на агенция mediapool.bg, членовете на парламентарната комисия по земеделие не посмяха да затвърдят гласуваните преди новогодишните празници спорни промени в Закона за горите на извънредното заседание, насрочено ден преди националния протест пред парламента, в който ще участват и природозащитни организации, обявили се срещу промените.

Комисията реши да запази досегашния механизъм за изключване на гори от държавния фонд, когато има промяна на предназначението на терените заради инвестиционни проекти.

Според приетите през декември текстове е предвидена възможността да се запази предоставения на инвеститори терен като част от поземления фонд.

Според природозащитните организации това би улеснило предприемачите, които в момента трябва да плащат високи такси за изключване на терена от горския фонд и за смяна на предназначението му, което би се отразило негативно и на държавния бюджет.

След като прие запазване на сегашния режим, Комисията по земеделие взе решение да се формира работна група с експерти от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, на екоорганизациите и представители на браншови организации, която да предложи нов механизъм за допускането на инвеститори в държавния горски фонд.

Новите промени трябва да бъдат съобразени със Закона за устройство на територията. Председателят на Комисията по земеделие към парламента Васил Калинов от БСП е заявил, че е възможно да се въведе понятието “временно изключване на земи от държавния фонд“, като периодът може да е 10-15 години.

Очаква се предложените поправки да се приемат на второ четене на следващото заседание в парламента, като ще се въведе мораториум върху заменките на държавна и общинска собственост от горския и поземления фонд от 1 март 2009 г.

Според Калинов по-добре би било забраната да влиза в сила заедно с обнародването на поправките в закона, тъй като в противен случай е възможно някои заменки да минат преди забраната.

По данни председателя на Държавната агенция по горите Стефан Юруков от БСП, към момента има около 313 висящи заявления за замени. По думите му няма да се бърза с тяхното приключване преди 1 март, а и доста от тях били с неизрядна документация.

Мораториумът за замените предвижда две изключения. Първото се отнася до прекратяване на дружества със смесено участие – държавно и/или общинско и частно, а второто инфраструктурни обекти от национално или местно значение като пътища, жп линии, тръбопроводи и пречиствателни станции.

Депутатът от ДСБ Евдокия Манева настоя ясно да се разпише, че такива заменки се позволяват само когато съоръжението е 100 % държавна или общинска собственост. Калинов пък нареди да се презицира текстът така, че да се гарантира държавният интерес в случай, че се провали проектът, заради който са направени заменките.

Според юристи от комисията може да се разпише термин “заменка с тежест“ и да е ясно, че при нереализирането на проекта в определен срок сделката по замяната на терена се разваля, а държавата или общината си връщат собствеността.

Еколозите негодуват и срещу идеята отново да се приеме възможността ДАГ да продава терени от фонда си, за които се реши, че не са “лесопродуктивни“.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА

нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"