ЕВРОПЕЙСКИ ИНВЕСТИЦИОНЕН МЕХАНИЗЪМ

 

Правителството предложи за ратификация правилата за европейски инвестиционен механизъм за съседните държави.

По информация на insurance.profit.bg, България е изразила намерение за участие в Доверителния фонд като страна-донор. За това ще трябва да внесем 1 милион евро на разсрочено плащане, за период от 3 години

Преди това Министерският съвет е одобрил Споразумение за установяване на правила за приложение на Доверителния фонд между Европейската комисия, от името на Европейската общност, от една страна и България, Германия, Естония, Гърция, Испания, Франция, Италия, Люксембург, Австрия, Португалия, Румъния, Финландия, Швеция, като донори, от друга страта. Европейската инвестиционна банка ще бъде управител на Доверителния фонд. Именно този документ е предложен на Народното събрание за ратификация.

Ето и предисторията на Споразумението. То се явява естествен резултат от приетите от Европейската комисия документи, в които се предлага учредяването на Инвестиционен механизъм за съседните държави, а именно - Комуникация „Засилване на Европейската политика за съседство” (декември 2006 г.) и Комуникация „Силна Европейска политика за съседство” (декември 2007 г.). Основната стратегическа цел на тази инициатива е мобилизирането на допълнителни ресурси за подпомагане усилията по създаване на пространство на просперитет и добросъседство между Европейския съюз от една страна и неговите съседни държави, от друга страна, чрез създаването на по-добри енергийни и транспортни инфраструктурни връзки, справяне с общите екологични проблеми (с акцент върху изменението на климата), подкрепа за социално-икономическото развитие и увеличението на заетостта, посредством подпомагане на малкия и среден бизнес, както и на социалния сектор.

Инвестиционният механизъм за съседните държави е част от Инструмента на Европейския съюз за помощ за съседните държави, чрез който се осъществява Европейската политика за съседство.

С документа се установяват основните правила за приложение и администриране на фонда, географските и секторни приоритети, критериите за избор на проекти, финансирани от Доверителния фонд, редът и начинът за плащане на вноските, финансовото управление и последващия контрол на операциите. В споразумението се определят основните финансови институции, които участват в подбора и изпълнението на проектите, както и редът и условията, при които други финансови институции могат да се присъединят впоследствие.

България е изразила намерение за участие в Доверителния фонд като страна-донор, като средствата ще бъдат предназначени за приоритетното за България източно географско направление. Те ще бъдат осигурени в рамките на предвидените финансови средства в централния бюджет за официална помощ за развитие за съответната година.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА