ЕВРОПЕЙЦИТЕ С РАЗЛИЧНИ СТАВКИ ПО ДДС, НИЕ - НЕ

 

Съветът по финансови и икономически въпроси на Европейския съюз (ЕКОФИН) постигна съгласие страните-членки да намалят ДДС в определени области, като част от мерките за борба с икономическата криза. Сред стоките и услугите, за които се предвижда редуцирана ставка по ДДС, са ресторантьорството, печатните издания, електронните носители, ремонта на жилища и други.

Въпреки това решение на ЕС, България няма да въведе диференцирани ставки по ДДС.

Обяснението на правителството за отказа на България да промени единната си ставка по ДДС от 20% е, че у нас се дава приоритет на намаляването на преките данъци. Министъра на финансите Орешарски съобщи още, че България заедно с Дания, Германия, Латвия и Естония е декларирала, че не желае да разглежда нови предложения за снижаване на ДДС занапред.

Нека припомним на читателите, че данъчната политика на всяка страна-членка на Европейския съюз е суверенен въпрос и Съюзът може да предлага само общи рамки, които имат препоръчителен характер.

Министър Орешарски, цитиран от mediapool съобщи още, че диалогът на българското правителство с Европейската комисия за влизането на България в подготвителния механизъм за еврозоната, известен като европейски валутен механизъм (ERM ІІ), продължава, макар и това да не е приоритет номер едно за страната ни. В настоящия момент много по-важно било да се запази финансовата и икономическата стабилност, която по естествен път щяла да ни доведе до ERM ІІ и до еврозоната.

Все пак според министъра не можело да се твърди, че у нас се омаловажава подготовката за влизането ни в „чакалнята” на еврозоната, където дадена страна трябва да остане най-малко две години. Според експерти, обаче, не е добре там да се стои твърде дълго.

Позицията на министъра не е единствена у нас. Все повече се чуват гласове в подкрепа на ускореното приемане на еврото с цел да се избягне задълбочаване на икономическата криза.

На последното заседание на ЕКОФИН в Брюксел България е депозирала декларация, в която се потвърждава очакването на правителството европейското финансиране за спрените блокове на АЕЦ "Козлодуй" да продължи и за периода 2010-2013 година. Напомняме на читателите, че срокът, в който трябва да бъдат договорени компенсациите за четирите блока на атомната електроцентрала изтича в края на годината. Очаква се преводът на последния транш от договорените общо 550 милиона евро да бъде направен до края на месеца.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА