ОБЯВА

ЗА ИНТЕРВЕНЦИОННО ИЗКУПУВАНЕ НА ОБИКНОВЕНА ПШЕНИЦА, ЕЧЕМИК И СОРГО

 

        Държавен фонд „Земеделие” - Разплащателната агенция, на основание чл.11 от Регламент 1234/2007г. (ЕО) относно общата организация на пазара на зърнени култури, започва изкупуване на обикновена пшеница, ечемик и сорго, при следните условия:

1. Период на изкупуване

        Изкупуването на обикновена пшеница, ечемик и сорго се осъществява от 01 ноември 2009 година до 31 май 2010 година.

2. Допустимост за изкупуване

        2.1. Зърното да бъде добито на територията на Европейската общност.

        2.2. Минимален размер на партидите, които се изкупуват - Разплащателната агенция изкупува хомогенни партиди, не по-малки от 80 тона обикновена пшеница, ечемик и сорго.

        2.3. Изисквания за минимално качество на зърното съгласно Анекс I на Регламент 687/2008г. - Изкупува се зърно, което е здраво, чисто и има търговско качество. Минималните изисквания са указани в ПРИЛОЖЕНИЕ №1

3. Цена

     1) Базоватаинтервенционната цена за зърнени култури, предмет на интервенция, е 101.31 евро за тон (приблизително 198,14 лв за тон), като същата се увеличава с месечни добавки от 0.46 евро за тон (приблизително 0.90 лв за тон) и цената, представена по месеци, е както следва:

-     за месец ноември: 101.77 евро/тон (199,04 лева/тон.)

-     за месец декември: 102.23 евро/тон (199,94 лева/тон.)

-     за месец януари: 102.69 евро/тон (200,84 лева/тон.)

-     за месец февруари: 103.15 евро/тон (201,74 лева/тон.)

-     за месец март: 103.61 евро/тон (202,64 лева/тон.)

-     за месец април: 104.07 евро/тон (203,54 лева/тон.)

-     за месец май: 104.53 евро/тон (204,44 лева/тон.)

 

       Цените в лева са със закръгление и са изчислени при курс на еврото спрямо лева 1 евро=1.9558 лв.

Базовата интервенционна цена подлежи на увеличения и намаления за качество, в зависимост от отклонeнията на качествените характеристики на предлаганото зърно от минималните изисквания за качество, посочени в т. 2.3. Цената е франко интервенционен склад и не включва ДДС.

      2) Увеличенията и намаленията на базовата интервенционна цена, в зависимост от качествените характеристики на предлаганото зърно са определените в ПРИЛОЖЕНИЕ №2.

      3) При анализа на характеристиките на предлаганото зърно от Разплащателна агенция при доставката, за сметка на продавача са разходите за:

      - съдържанието на танин в соргото;

      - теста за амилазна активност (Хагберг);

      - определяне на съдържанието на протеин в обикновена пшеница;

      - метод на Zeleny;

      - пригодност за машинна обработка;

      - анализ на замърсителите

      4) Транспортни разходи – стойността им е за сметка на оферента, като при приемане на оферти в същия склад, в който се съхранява зърното, сумата за плащане се намалява със стойността на транспортните разходи до най-близкия интервенционен център и разходите за изваждане от склада.

      При решение на Разплащателната агенция за пренасочване на приемането от избрания от кандидата склад в склад в друг интервенционен център, на кандидата се заплаща разликата в транспортните разходи за преместването по тарифа на РА, както следва:

        - за разстояния до и равни на 100 км – 0.13лв./км без ДДС;

      ·- за разстояния над 100 км – 0.12 лв./км без ДДС.

 

4.  Интервенционни центрове

Кандидатът следва да посочи за кой от указаните в ПРИЛОЖЕНИЕ №3 интервенционни центрове кандидатства.

5. Краен срок за подаване на офертите

За обикновена пшеница, ечемик и сорго - 31 май 2010 г.

6. Срокове по приемане на офертата

       а) Сроковете по приемане на офертата са, както следва:

       - Максимално допустим срок за извършване на доставката от оферента – не по-късно от края на четвъртия месец, след месеца, в който е приета офертата, но не по-късно от 31 юли;

       - Максимално допустимият срок за анализ на физическите и технологичните характеристики (лабораторни анализи) на взетите пробие 20 (двайсет) работни дни, считано от взимането на представителната проба.Представителната проба на предлаганата партида се състои от извадкови проби, вземани веднъж на всяка доставка минимум за всеки 60 тона и се сформира след окончателната доставка от оферента. След получаването на резултатите от лабораторните анализи се извършваокончателно приеманена партидата и подписване на сертификат за приемане.

       - Максимално допустим срок за приемане на партидата от Разплащателна агенция - най-късно до края на втория месец след окончателната доставка от оферента, но преди 31 август;

       - Плащане – осъществява се между 30-35 дни след приемане на зърното от Разплащателна агенция.

 

7. Документи за кандидатстване:

       Кандидатите следва да представят оферта по образец (ПРИЛОЖЕНИЕ №4), която трябва да се придружава от:

1.  Копие от документ за самоличност на физическото лице или на управителя на юридическото лице;

2.  Копие от документ за собственост на количествата зърно предложени за изкупуване/например - инвентарна книга, договор за закупуване на зърно или акт за производство/;

3.  Декларация по образец за произход и добра земеделска практика, съгласно чл.8а, ал.2 или чл.28 на ЗСТЗ (ПРИЛОЖЕНИЕ №5);

4.  Документ за качество на предложеното зърно – Сертификат или анализно свидетелство за качество на предложеното зърно;

5.  Документ за нивото на замърсители - (данните могат да фигурират в сертификата или анализното свидетелство за качество на предложеното зърно)

6.  Банкова сметка, в случай че оферентът желае да му бъде заплатено по банкова сметка, различна от фигуриращата в базата данни на РА или в случай че желае смяна на банката;*

7.  Копие от регистрация по ЗДДС, *

8.  Копие от документ за ЕИК по БУЛСТАТ*;

9.  Удостоверение за актуално състояние, издадено не по-рано от шест месеца към момента на кандидатстване** Актуално удостоверение за вписване в търговския регистър*;

10.     Нотариално заверено пълномощно, в случай че документите не се подават от кандидата*

11.     Заявление за регистрация в ИСАК - в случай, че кандидатът не е регистриран в системата, т.е. не притежава уникален регистрационен номер (ПРИЛОЖЕНИЕ №6).*

    * Документите се прилагат, в случай че се отнасят за кандидата.

    ** В случай, че фирмата не е вписана в Агенцията по вписванията.

        За всяка партида се подава отделна оферта.

        При подаване на офертата кандидатът осигурява оригиналите на всички документи, за които се изискват копия и ги представя за проверка. Копията следва да бъдат заверени “Вярно с оригинала”, подпис на кандидата и печат на юридическото лице или едноличния търговец.

        Бланката на офертата може да бъде изтеглена от интернет страницата на Държавен фонд „Земеделие” /www.dfz.bg/ или получена в една от 28-те Областни разплащателни агенции на Държавен фонд „Земеделие” - Разплащателна агенция.

        Документи за участие се приемат в съответната Областна разплащателна агенция по постоянен адрес или седалище на оферента.

        Допълнителна информация относно обявата може да бъде получена в 28-те Областни разплащателни агенции или в Централно управление на Държавен фонд „Земеделие” -Разплащателната агенция,  Сектор „Полски култури” - 02/81 87 612; 02/81 87 672; 02/81 87 652; 02/81 87 632; 02/81 87 604, или на следния интернет адрес:

http://www.dfz.bg/bg/kontakti/oblastni-strukturi/ 

 

 8. Оттегляне на внесена оферта

     Внесените оферти могат да бъдат оттегляни до издаването на сертификат за окончателно приемане на партидата. За целта оферентът следва да ползва бланка по образец (ПРИЛОЖЕНИЕ№ 7), която се внася в ОРА, в която е внесена офертата. В този случай, оферентът поема всички разходи по внасянето, направени до оттегляне на офертата. Той заплаща и всички направени разходи, когато според направените анализи от Разплащателна агенция предложените зърнени култури не съответстват на минималните изисквания за качество за целите на интервенцията и тези зърнени култури се изтеглят за сметка на продавача.

9. Документът за нивото на замърсители - следва да включва данни за нивото на показатели, за които има поставени пределни нива в Наредба № 31 от 29 юли 2004 г. за максимално допустимите количества замърсители в храните (ПРИЛОЖЕНИЕ 8).

      Предлаганото зърно не трябва да превишава максимално допустимите нива на замърсители, включително радиоактивност, които са:

       а) за обикновената пшеница - нивата, определени от Регламент (ЕИО) № 315/93 на Съвета от 8 февруари 1993 г. относно установяването на процедури от страните на Общността за замърсителите в хранителните продукти, включително изискванията за нивото на фузариозни токсини, определено в точки 2.4-2.7 от приложението към Регламент (ЕО) № 1881/2006 на Комисията;

       б) за ечемик и сорго - нивата, определени от Директива 2002/32/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 7 май 2002 г. за нежеланите вещества в храните за животни.

        Основните нормативни документи, които регламентират процедурата по изкупуване на зърно в условията на интервенция са:

-     Наредба № 24 от 14.12.2007 г. за условията и реда за интервенционно изкупуване на земеделски продукти.

-     Закон за съхранение и търговия със зърно;

-     Закон за прилагане на Общите организации на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз /Обн., ДВ, бр. 96 от 28.11.2006 г., в сила от 1.01.2007 г./

-     Закон за подпомагане на земеделските производители;

и от Европейското законодателство:

        - Регламент (ЕО) № 1234/2007 от 22.10.2007 г. за установяване на обща организация на селскостопанските пазари и относно специфични разпоредби за някои земеделски продукти („Общ регламент за ООП“) и неговите изменения и допълнения;

        -  Регламент (ЕО) № 687/2008 на Комисията от 18.07.2008 г. за устоновяване на процедури за приемане на зърнените култури от разплащателните агенци или на интервенционните агенции и установяване на методи за анализ за определяне на качеството на зърното.

        - Регламент (ЕО) № 428/2008 на Комисията от 8 май 2008 година за определяне на интервенционните центрове за зърнени култури

 

нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"