КРИМИНАЛНО: КОРУПЦИЯ В МВР

 

България е сред страните, които имат най-големи проблеми с корупцията, като най-засегнатата сфера се оказва полицията. Това става ясно от европейски изследвания като “Евростат”, констатира Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията.

Проблемите са във всички звена на системата – от най-нисшите до най-висшите, е мнението и на началника на отдел “Противодействие на корупцията” в МВР Стефан Куцаров. Той поясни, че има различни методологии, които оценяват нивото на корумпираност. Има много сектори, в които има сътрудничество на определени групи в структурите.

Ето някои конкретни данни, в подкрепа на горните твърдения: до края на 2008 г. са уволнени по дисциплинарен ред 42 служители на МВР, а на други 17 са наложени дисциплинарни наказания, поради участието им в корупционни схеми. По административен ред са освободени петима души, а други осем са преназначени. По-тежките случаи на корупционни практики са предадени на прокуратурата. За 2008 г. те са 57. През тази година са уволнени 10 служители на МВР, а 29 са предадени на прокуратурата.

Според Куцаров превенцията трябва да се изведе като един от най-важните елементи за противодействие на корупцията. Тя трябва да включва както законодателно изясняване на понятието „корупция”, така и по-голяма прозрачност на системата, включително и обратна връзка с обществото. Добър пример за това е възможността за граждански контрол над дейността на МВР, предвидена в Закона за МВР.

За осъществяване на последното, бе проведена Кръгла маса за превенция и борба с корупцията в МВР с участието на граждански сдружения и неправителствени организации.

 

НАДЕЖДА АЛЕКСАНДРОВА