МЕЖДУНАРОДНА КОНФЕРЕНЦИЯ „МЕДИАЦИЯ И ПРАВОРАЗДАВАНЕ”

 

Международна конференция на тема „Медиация и правораздаване” се проведе в София в рамките на проекта „Ние се разбрахме! Програма на СРС за развитие на методите за доброволно решаване на спорове”, съобщиха на сайта bgidlo.org организаторите. Проектът е финансиран от Фонд „България” на Американската агенция за международно развитие и German Marshal Fund, изпълнява се от Професионалната асоциация на медиаторите в България  /ПАМБ/ и от Софийския районен съд.

Ще припомним накратко, че идеята за медиацията като алтернативен способ за решаване на спорове възникна преди шест години и се увенча с приемането на Закона за медиацията. Създадена е подзаконова нормативна уредба, в резултат на което 640 са медиаторите, вписани в единния регистър и съществуват 9 организации, одобрени от Министерството на правосъдието, които могат да провеждат сертифициращи обучения.

Като слабости в усвояването и прилагането на този метод могат да се посочат липсата на единна национална политика по отношение на медиацията, държавно финансиране, общи критерии за обучението на медиаторите и други, като не на последно място е и неинформираността на широката общественост за този по-достъпен метод за решаване на спорове.

Основният акцент на конференцията бе представянето на чуждестранната практика при прилагането на медиационната процедура, която е уредена по различен начин в различните срани.  По информация на организаторите, в дискусиите са взели участие Габриел Гроупман, експерт от САЩ, бивш директор на програма „Преговори” в Харвардския юридически факултет, Джеймс Къруин, директор в програма „Преговори” на Харвардския юридически факултет, съдиите Ойвинд Смукестад /Норвегия/ и Карл Вринтс /Белгия/ - членове на управителния съвет на Международната асоциация на съдиите за медиация (GEMME), заместник-председателя на Окръжен съд Пловдив Станислав Георгиев и други, а сред присъстващите е бил и председателят на Върховния касационен съд проф. Лазар Груев.

На този етап проектът си поставя за цел да изгради капацитет в най-натоварения първоинстанционен съд в България за прилагането на медиационни техники при разрешаването на спорове, тъй като доброволното споразумение в ранна фаза на процеса би спестило време и средства на страните, би разтоварило съдебната система. 15 съдии от Софийския районен съд бяха обучени от г-жа Габриел Гроупман, от г-н Джеймс Къруин и от двама български професионални медиатори. Няма законови пречки съдия, който не гледа делото, да помогне за постигането на спогодба между страните чрез медиационни техники. Идеята е съдиите да получат доверие към процедурата.

Като следваща стъпка участвалите в обучението съдии и сертифицирани медиатори от ПАМБ ще разработят програма за съдебно препращане към медиация при решаването на спорове. Ще се изгови и списък с медиатори, които ще се ангажират с доброволно осъществяване на процедурата до края на 2009 г. и ще работят в партньорство със съдиите.От гледна точка на съда препращането към медиация би съхранило правораздавателен ресурс. Препращайки към медиация, съдът сам ще стимулира в дългосрочен план предпоставките за разтоварване на системата от множество дела, за по-ефективно правосъдие.

Информирайки читателите на вестника за проблемите на медиацията и тяхното решаване в българския правен мир се надяваме да отворим за тях още една врата към решаването на възникнали спорове, което е неизбежно при всяка стопанска дейност.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА

 

нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"