МЕЖДУНАРОДНИЯТ ВАЛУТЕН ФОНД „ПОТУПА ПО РАМОТО” НОВИТЕ НИ УПРАВНИЦИ

 

Ръководителят на мисията на Международния валутен фонд у нас Бас Бакер, заяви на заключителната си пресконференция, че приветства новия подход и ангажимента на новото българско правителството във фискалната политика.

Посещението на делегацията от МВФ е било в отговор на покана от страна на правителството и продължи 10 дни, по време на които е бил извършен анализ на Бюджет 2009, както и плановете за Бюджет 2010.

Според Бакер, световната икономическа криза е намалила наполовина ръста на кредитите, като износа на България е бил засегнат от рецесията в страните, които са й търговски партньори. В резултат на това икономиката на страната ни е в рецесия.

Екипът на МВФ е установил, че брутният вътрешен продукт за второто тримесечие е с 4,9% по-нисък в сравнение със същия период от миналата година, но инфлацията е намаляла до 1.3 % през август. Изводите на специалистите са, че през последните 7 месеца фискалната политика на България не е била съобразена с новия икономически климат, доходите са намалели с 10% в сравнения с предишната година, а разходите са се увеличили с 24 %. Това се е отразило негативно и на фискалния резерв.

Доброто здраве на финансовата система е жизненоважно за икономическото възстановяване.

Решимостта на новото правителство да приложи строги фискални мерки, за да постигне балансирани бюджети през 2009 и 2010 г. не е останала незабелязана от ръководителя на мисията на  фонда. Според него балансирането на бюджета ще бъде предизвикателство, но то ще зависи до голяма степен от дисциплината над разходите, което не е невъзможно, но е много трудно.

Освен фискалната политика, от МВФ са приветствали и структурните промени в митниците и Националната агенция за приходите (НАП), като най-добро впечатление са направили мерките за свързване на контролните системи на НАП и Агенция „Митници”. Важни и необходими са и мерките за увеличаването на минимума от резерв в пенсионната система и увеличаването на акцизите.

Освен планираните увеличения на приходите, важна част от правителствената финансова политика са и предвижданията за намаляване на разходите в публичния сектор, оптимизиране на администрацията, увеличение на пенсиите в зависимост от икономическия ръст, замразяване на заплатите, намаляване на финансираните от държавата в публични инвестиции, за сметка на по-високо усвояване на европейските фондове. Тези мерки са краткосрочни, но без радикални реформи в различните сектори дългосрочни резултати не могат да се очаква, е отбелязал Бас Бекер и е добавил, че благодарение на стабилната позиция на Българската народна банка, тя е в състояние да предпази от развиване на лоши кредити в страната.

Все пак, именно дългосрочните структурни промени са ключът за извеждането на икономиката към стабилен ръст в бъдеще, което е на път да бъде постигнато от новите управляващи в България.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА



нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"