ОБАМА ЗА ФИНАНСОВА КРИЗА И ЗДРАВНАТА РЕФОРМА

 

На 23.07.2009 г., по време на голяма пресконференция в Белия дом, посветена на реформите в американското здравеопазване, президентът на САЩ Барак Обама заяви, че страната му е била „на ръба на финансовата пропаст”. Според него, обаче, финансовата система вече е стабилизирана, въпреки че към настоящият момент големите проблеми, а именно - националният дълг и бюджетният дефицит, все още са сериозен кризисен фактор.

Важно условие за стабилизиране на икономическите условия в страната са били предприетите от правителството мерки, които са осигурили подкрепа за финансовата система.

Президентът на САЩ отбеляза също така, че правителството обмисля налагането на данък върху рисковото кредитиране.

Подобен инструмент, според него, ще накара банките да се откажат от досегашната си практика да раздават рискови кредити и ще ги направи по-стабилни.

Въпреки успехите, предстои дълъг път към финансовия просперитет.

Пакетът от икономически стимули, предлаган от  новата американска администрация е на стойност 787 милиарда долара и ще позволи да се намалят с милиарди долари семейните данъци и данъците на малките предприятия. По този начин ще бъде разширен и обхватът на помощите при безработица, като здравното осигуряване ще обхваща и безработните американци.

Президент Обама посочи, че икономическите стимули, въведени от неговата администрация, ще продължат да създават работни места поне още две години. Той призна, че обществеността с право е загрижена поради огромните средства, които се изразходват за спасяването на банки, както и за мерки за възстановяване на икономиката и за различни допълнителни бюджетни разходи.

Президентът, обаче, подчерта, че това са били мерки, които той е бил принуден да предприеме, за да се справи с наследената от него икономическа криза.

Премахването на излишъците в системата, както и промените в бюджета не са достатъчни за излизане от кризата. За да се спестят пари и за да се намали натрупаният дефицит, администрацията трябва да промени коренно системата за здравеопазване.

В тази връзка президентът изтъкна и необходимостта от нова нормативна уредба на финансовата система, за да се преодолеят поведението и практиките, довели "Уолстрийт" едва ли не до колапс.

Относно здравната реформа Обама обяви, че двете системи за оказване на медицинска помощ в САЩ, финансирани със средства за здравно осигуряване - Медикеър и Медикейд - са "основната движеща сила" зад огромния федерален дефицит и трябва да бъдат "укротени" като част от промените на здравното законодателство, предаде Асошиейтед прес.

Той се обяви срещу плановете системата за здравеопазване да се финансира предимно чрез увеличаване на данъците на средната класа и специално срещу въвеждането на данък върху допълнителните средства за медицинско обслужване, давани от компаниите.

Обама изрази одобрение за решението на Конгреса да ограничи възможностите за намаляване на данъците на най-богатите американци, както и други мерки, които се предприемат, за да се осигурят 1000-та милиарда долара, необходими за реформа в здравеопазването през следващите 10 години.

Президентът на САЩ има намерение да изпълни обещанието си плановете за здравна реформа да бъдат окончателно оформени и гласувани в Конгреса през август, преди лятната му ваканция.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА