ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА „ОКОЛНА СРЕДА” СЕ СРИВА ЗАРАДИ УКРИТИ ПИСМА ОТ БРЮКСЕЛ

 

На 24 януари министърът на околната среда и водите Нона Караджова обяви, че са били укривани важни писма от Брюксел до българското правителство, в които са посочвани сериозни проблеми, свързани с управлението на Оперативна програма "Околна среда"

Според премиера Борисов, цитиран от БТА, дейността на държавата е била умишлено саботирана чрез укриването на кореспонденция с Брюксел, в която ясно е било казано "спрете да крадете".

Съгласно процедурата, когато от Европейската комисия бъдат забелязани нередности във връзка с управлението на средства по оперативните програми се отправя писмо до съответното национално правителство, което е длъжно, в свой интерес, да отговори и да извърши дейност, свързана с отстраняване на нередностите.

В конкретния случай, от Брюксел е бил поискан скрининг на проектите по оперативна програма „Околна среда”, както и промяна на правилата, тай като по 10 от финансираните проекти са спирани обществените поръчки и е преминавано към пряко договаряне. Основният проблем на проектите, според Европейската комисия, са икономическа и екологична неефективност, липса на приоритност на обектите, както и технологическа необоснованост. Препоръчано е недопускане на одобрение на подобни проекти в бъдеще.

Според министър Караджова нейният предшественик е отговорил формално, а ръководствата на дирекциите, отговарящи за този проблем, не е информирало министър Караджова за наличието на тази кореспонденция; същата не е била завеждана никъде.

Оказва се, че скрити от новите министри писма е имало и в министерството на финансите. Вицепремиерът Симеон Дянков е получил запитване за писмо, получено във финансовото министерство през февруари миналата година, информиращо за злоупотреби по същата програма – „Околна среда”. Именно това е една от причините за уволнението на Райка Онцова, която била скрила писмата за съответствие по седемте европейски програми.

Освен по ОПОС, възражения от Брюксел има и по процедурите на ИСПА за жп линията Пловдив-Свиленград, която е на стойност почти 3,5 милиона евро, също извършена с пряко договаряне.

Според премиера Борисов, България ще загуби около 15-20 % от предвиденото финансиране във вид на глоби. По-лошото обаче е, че вече е създаден изключително негативен имидж на страната пред европейските институции.

Премиерът е заявил, че заедно с отговорите към Европейската комисия ще бъдат посочени и виновниците за съществуващата ситуация, защото "не може само ние да носим пасивите от тяхното управление".

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА

 

нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"