ЛИДЕРИТЕ НА Г-20 ДЕМОНСТРИРАТ ОПТИМИЗЪМ

 

След края на срещата на лидерите на страните от Г-20, проведена в американския град Питсбърг, голяма част от тях демонстрираха оптимизъм по отношение преодоляване на проблемите, свързани със световната финансова криза.

Според руския президент Дмитрий Медведев, цитиран от „Дарик радио”, Г-8 не е способна да реши най-важните проблеми на световната икономика, но се оказва, че Г-20 е способна на това, видно от резултатите от срещата. Медведев е наблегнал на нуждата от преобразуване на "голямата двайсетица" от кризисна площадка в постоянен икономически форум, на който да се взимат най-важните решения, касаещи съдбата на световната икономика.

Японският премиер Юкио Хатояма обаче счита, че трябва да се запази и "голямата осморка". Според него страните в Г-20 са прекалено много и на "лидерите ще им бъде по-трудно да достигнат договорености по широк кръг проблеми". Хатояма е подчертал и факта, че участниците в завършилата среща на върха на "голямата двайсетица" в Питсбърг "не смятат икономическата ситуация за оптимистична".

Италианският премиер Силвио Берлускони пък е направил обобщение, че Г-8 ще продължи да работи в областта на политиката, а Г-20 ще решава икономическите проблеми, като е изразил задоволство от работата и в двата формата. Според него е обезпокоителна ситуация на пазара на труда и е призовал страните от Г-20 да продължат съвместната си работа за излизане от кризата, тъй като сериозният риск от безработица не е преодолян.

За резултатите от срещата на Г-20 в Питсбърг се е изказал и управляващият директор на Международния валутен фонд Доминик Строс-Кан , който е заявил, че на форума сабили взети решения, "способни да приведат глобалното икономическо сътрудничество в съответствие с изискванията на 21-и век" и е акцентирал върху общото виждане за реформиране на финансовия модел, което било „повратен момент, който ще доведе до засилване на легитимността и ефективността на МВФ".

Страните от Г-20 са постигнали споразумение най-малко 5 % от дяловете в Международния валутен фонд да бъдат прехвърлени на развиващите се държави, а правата на гласуване на развиващите се страни в Световната банка да бъдат увеличени с поне 3 %.

Френският президент Никола Саркози е призовал да бъдат предоставени правомощия на надзорните органи, които да им позволяват да налагат ограничения на бонусите на банкерите. "Не бива да оставяме да съществуват извратени стимули, водещи до поемане на прекомерни рискове", смята Саркози. В тази връзка той се е обявил и за поемане на "силни, точни, изразени в числа и проверими ангажименти". Френският президент е обявил, че и с данъчните убежища и банковата тайна е „свършено", а по този начин ще се сложи край и на данъчните измами, свързани с т. нар. „данъчни убежища”. Като краен срок за въвеждане на санкции бе определен м. март 2010 г.

Британският премиер Гордън Браун, цитиран от Ройтерс е заявил, че в Питсбърг лидерите, представляващи две трети от световното население, са се споразумели за глобален план за осигуряване на работни места, икономически растеж и устойчиво икономическо възстановяване.

Китайският държавен ръководител Ху Цзинтао е призовал форматът Г-20 да бъде използван за решаване на най-тежките икономически проблеми и за преодоляване на кризата. Ху Цзинтао е поискал и подкрепа за развиващите се държави в нужда, тъй като солидно възстановяване и устойчива световна икономика са възможни само при истинско развитие на развиващите се страни.

Индийският премиер Манмохан Сингх също е предупредил, че от критично важно значение е напредналите държави да продължат да подпомагат на развиващите се страни за излизането им от финансовата криза, за която те не са отговорни.

Бразилският президент Луис Инасиу Лула да Силва е изразил задоволство, че световните лидери са признали необходимостта от подобряване на регулирането на финансовия сектор с цел недопускане на икономическа паника в бъдеще. "Тръгвам си от срещата с убеждението, че Г-20 изпълнява сега изключителна роля в този нов икономически ред и в регулирането на финансовата система, както и при установяването на правила за създаване на работни места"е заявил той пред информационните агенции.

Канадският премиер Стивън Харпър пък се похвалил, че всички страни от Г-20 искали да са на мястото на Канада, като заявил, че "ние сме един от най-стабилните режими в историята", като припомнил, че страната се радва на повече от 150 години спокойна парламентарна демокрация.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА

нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"