НОВИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА РЕФОРМИ В ПЕНСИОННАТА СИСТЕМА

 

На Консултативен съвет за пенсионната реформа експерти предложиха идеи за промени в социалното осигуряване. Може би най-революционната от тях е работодателите да загубят правото си да бъдат инициатори на пенсионирането на служителите си. Целта е хората да могат да остават по-дълго на работа, вместо да бъдат принудително пенсионирани, след което да черпят бюджета на НОИ.

Съгласно действащото законодателство, работодателят може да инициира прекъсване на трудовия договор на служител, който навърши пенсионна възраст. Практиката показва, че бизнесът често се възползва от този текст в Кодекса на труда.

Друга промяна, която е била обсъждана в работните групи по пенсионната реформа, е въвеждането на пенсионен период, вместо пенсионна възраст. Същността й е хората да не се пенсионират на определена възраст, а да имат право да го направят в определен период от време, стига да отговарят на конкретни условия. Например от 63 г. до 65 г. или до 67 г.

Социалният министър Тотю Младенов вече обяви, че възрастта за пенсиониране със сигурност ще се вдигне, но това ще стане задължително плавно. Към настоящия момент правителството предлага максималната възраст, до която ще се работи, да бъде 65 г.

Експерти твърдят, че на практика и сега хората реално се пенсионират на тази възраст. Тогава, независимо от стажа и точките, държавата те пенсионира. В предишни текстове имаше възможност да се излезе в пенсия само ако бъдат събрани съответните точки - регламентиран по закон сбор от осигурителен стаж и възраст.

Според новите предложения, при избор на ранно пенсиониране човек ще може да запази условията, които са валидни в момента, т.е. пенсията да бъде с определен процент по-ниска. Целта е така да се стимулират хората сами да избират да работят по-дълго. За да бъде стимулиран този избор са предвижда още всяка година трудов стаж да носи по-голяма пенсия.

Сериозна подкрепа в работните групи има и идеята за нова осигурителна вноска "Самотност", която да осигурява спокойни старини. Такава практика има в Германия и Швеция. За да се възползва човек от нея, трявба да внася допълнително около 1% вноска, в зазяна на което след пенсиониране ще може да очаква определени услуги - настаняване в дом за възрастни, готвене, почистване и други.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА

 

нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"