НОВО ВИЖДАНЕ ЗА ПЕНСИОННА РЕФОРМА В СТРАНИТЕ ОТ ЦЕНТРАЛНА И ИЗТОЧНА ЕВРОПА

 

На 18.08.2009 г. в София  се проведе международна конференция, посветена на мултифондовете в пенсионните системи на страните от Централна и Източна Европа. 

Събитието е организирано от Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване (БАДДПО) като част от тазгодишния календар за конференции на Европейската федерация за пенсионно осигуряване.

Ще представим накратко работата на конференцията и изводите, до които са стигнали участниците в нея при своята работа, като се позовем на информация от insurance.profit.bg.

Ето най-важното в две изречения – „В разгара на кризата през 2008 г. лицата, осигурени в най-рисковите пенсионни фондове, са загубили 40% от стойността на активите. Само за период от 8 месеца, обаче,  партидите на членуващите във фондовете от по-рисков тип са възстановили 33% от стойността си.” Такава е равносметка на Гилермо Артур, президент на Международната федерация на администраторите на пенсионни фондове (FIAP).

Според FIAP, очакваните дългосрочни стойности на доходността за едно младо лице, осигурено във фонд от най-рисков тип, са 6,4% на годишна база, въпреки негативните колебливи движения в краткосрочен план.

Гилермо Артур подчерта, че мултифондовете са се превърнали в необратима тенденция в пенсионното осигуряване. В същото време обаче държавите, в които системите за осигуряване на капиталов принцип с индивидуални вноски поддържат единни портфейли, трябва да преминат към въвеждането на мултифондови системи, като критично проучат възможностите. Освен в България, предстои през 2010 г. мултифондовете да бъдат въведени в Румъния и Колумбия.

У нас законопроектът тепърва ще бъде внесен за разглеждане от Народното събрание, като се очаква да бъде приет до края на тази година. След приемането на самия закон вероятно ще има 6-месечен период, през който дружествата да могат да настроят дейността си, както и осигурените да изберат инвестиционния портфейл.

Така на практика мултифондовата система, ако бъде приета през 2010 г., ще стартира реално половин година след това. В две от латиноамериканските държави, където функционира мултифондова система, се предлагат по 5 вида фондове (Чили и Мексико) и само в една броят на портфейлите е 3 (Перу). В Централна и Източна Европа в 4 държави се предлагат по 3 портфейла (Словакия, Естония, Унгария и Латвия) и само в една – 4 портфейла (Литва).
Във всички държави мултифондовете са разграничени по вид според дела на инструментите с променлив доход в инвестиционния портфейл.  Таванът на инвестициите в инструменти с променлива доходност е различен в различните страни: максимално допустимият процент на инвестициите в ЦК с плаваща доходност за фондовете от най-консервативен тип варира между 0% (Мексико) до 10% (Унгария). Таванът за инвестиране в инструменти с променлив доход за портфейлите с най-висок риск е между 30% (Латвия) и 80% (Чили).
В повечето от страни с въведени мултифондове осигурените, които наближават пенсионна възраст, нямат право да избират портфейли с по-висок риск. Изключения от това правило са: Естония, Латвия и Литва, където не са наложени никакви ограничения.

Като общо правило, лицата, които не упражнят правото си на избор,  биват разпределени служебно в съответния тип фонд, определен със закон.

В Латинска Америка критерият за служебно разпределение на лицата се основава на възрастта им. От страните в Централна и Източна Европа единствено в Унгария съществува критерий за служебно разпределение, базиран на възрастта на осигурените. В Естония, Латвия и Литва критерият за служебно разпределение не е обвързан с възрастта.  Фондовете, в които лицата се разпределят служебно са от консервативен тип.
В Словакия не е предвидено служебно разпределение (за да влезе в системата, всяко лице е длъжно само да направи своя избор на фонд). Измежду държавите, в които са въведени мултифондове, единствено в Чили лицата имат право да разпределят натрупаните от задължителни вноски средства в индивидуалната си партида в до два фонда от различен тип. В останалите страни средствата по индивидуалната партида могат да бъдат разпределени само в един фонд.
В Латинска Америка (Чили и Перу) болшинството от осигурените са съсредоточени във фондове от по-рисков тип, както е и в Литва. В Централна и Източна Европа повечето осигурени лица са съсредоточени в силно рискови фондове (Словакия, Унгария и Латвия). Ако се направи съпоставка между процента на членовете и управляваните активи във всеки мултифонд, се вижда, че лицата, които са по-близо до пенсионна възраст и с най-много натрупани средства по индивидуалните партиди, се осигуряват във фондовете от най-консервативен тип (Чили, Пери и Литва). Осигурените с по-нисък доход избират основно фондове със средно ниво на риска. Например, 77% от мъжете с доход под US$ 450 показват предпочитания към фондове от рисков и междинен тип.
Предпочитанията към по-рисковите фондове се увеличават паралелно на дохода. Например, 61% от мъжете с доход по-голям от 1350 US$ избират най-рисковите фондове.

В Латинска Америка (Чили, Мексико, Перу) активите са съсредоточени предимно във фондове със сравнително висок риск, както и в Литва.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА

нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"