СЛАБА ОЦЕНКА ЗА ДЪРЖАВНО УПРАВЛЕНИЕ ПОЛУЧИХМЕ ОТ СВЕТОВНАТА БАНКА

 

България получава слаба оценка за ефективността на държавното управление. До този извод стига новият доклад на Световната банка, който изследва качеството на държавното управление в 212 страни, коментира Дойче веле на 1 юли т.г.

В доклада си Световната банка измерва качеството на държавното управление по 6 показателя, които отчитат контрола върху корупцията, ефективността на правителството и политическата стабилност.

Проучването покрива период от над 10 години, в който влизат пълните мандати на двете последни правителства – на Симеон Сакскобургготски и Сергей Станишев.

В доклада България получава оценки, които я поставят в групата на държави от Източна Европа, които не са членки на ЕС. Постиженията на България са на светлинни години разстояние от тези на западноевропейските държави.

България изостава значително и в сравнение с повечето източноевропейски страни. В сходно положение е и Румъния, се констатира в изследването. Данните показват, че ефективността на държавното управление в България през 2008 година достигнала най-ниската си точка. По този показател България и Румъния се нареждат сред държавите в Източна Европа, които не са членки на ЕС.

Подобни са оценките за България по справяне с корупцията. По този показател оценките за България са сходни с тези за Черна гора, Босна, Албания и Косово. Според заключенията на Световната банка най-малко корупция в Източна Европа има в Словения и Естония, най-много - в Русия, Украйна и Беларус.

България няма добри резултати и по критерия „политическа стабилност”. Световната банка стига до извода, че сред страните в Европейския съюз най-нестабилни в това отношение са България, Румъния и Гърция. Хърватия заема по-предна позиция, а най-стабилна в Източна Европа е Словения. На обратния полюс са Косово и Турция.

По критерия „върховенство на закона” България се нарежда след Черна гора и отново е много назад в списъка на източноевропейските държави. Напредъкът по този показател е минимален.

Същото важи и за останалите критерии, които са „чуваемост на гражданите”, „отчетност на управлението” и „качество на законодателството”. По последния показател България е отбелязала най-голям напредък. Въпреки това оценките й са много по-лоши от тези на повечето централно- и източноевропейски страни-членки на Европейския съюз.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА

 

 


нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"