С НОВ ЗАКОН ЩЕ КРИЯТ ЧЕНГЕТАТА ВЪВ ВИСШАТА АТЕСТАЦИОННА КОМИСИЯ

 

Проектозаконът за развитие на академичния състав, който Народното събрание прие със завидна скорост на първо четене прави опит скрие членовете на Висшата атестационна комисия (ВАК), които са били сътрудници или служители на бившата Държавна сигурност за периода от 1989 г. досега.

По-специално става дума за последния параграф 14 от преходните и заключителните разпоредби, с който се отменя текст от Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към ДС и РУМНО, познат на широката общественост като „Закона за досиетата”, според който на проверка от Комисията по досиетата подлежат и членовете на Висшата атестационна комисия (ВАК) от 1989 г. до настоящия момент. С този свой текст, Законът за развитие на академичния състав на практика суспендира действието на Закона за досиетата, що се отнася до хората, работещи във ВАК и по този начин ще се скрие от обществеността какви хора и с какви обвързаности са работили през последните двадесет години в органа, определял състава на научния контингент на България.

Членът на Комисията по досиетата Екатерина Бончева е коментирала пред mediapool, че текстът е бил вписан в проектозакона след приемането му от Министерския съвет и цели именно скриването на истината за миналото на някои членове на ВАК.

Депутатът от левицата и член на парламентарната комисия по образование и наука Валентина Богданова пък, останала изненадана от казуса, който възниква с приетия на първо четене проектозакон и направила следния коментар: "Не сме мислили да отнемаме възможността да бъде извършена проверка на членове на ВАК за принадлежност към бившата ДС, но тъй като проектозаконът закрива ВАК като структура, в него бяха записани всички произтичащи от този акт следствия, включително членовете на вече закрит орган да бъдат проверявани от комисията по досиетата". Според нея основните проблеми и спорове в парламентарната комисия преди първото четене били насочени към текстовете, които уреждат академичната реформа по същество, като на преходните и заключително разпоредби не било обърнато достатъчно внимание.

Според юристите от Комисията по досиетата, включително председателят й Евтим Костадинов, проверка на членовете на ВАК ще бъде извършена, както предвижда нормативният акт, съгласно който работят, независимо какво ще бъде записано в бъдещия Закон за развитието на академичния състав, като се позоваха на сходни казуси, когато комисията е проверявала за принадлежност към ДС членове на други закрити държавни органи. Така е станало с Агенцията по туризъм, която е наследник на Комитета по туризъм и на Дирекцията по туризъм към Министерството на икономиката. В случая с ВАК приетият на първо четене проектозакон предвижда закриването й и заменянето й с тричленна контролна комисия. Предвижда се ВАК да престане да действа, считано от 1 май следващата година, така че няма пречки дотогава членовете й да бъдат проверени. Освен това, формално ВАК ще има и правоприемник в лицето на новосъздадената контролна комисия.

Ще припомним казаното от Екатерина Бончева mediapool.bg, а именно, че при проверки на Комисията по досиетата на други държавни структури вече са установени имена на учени, които са и членове на ВАК, с принадлежност към ДС.

От левицата също не смеят да признаят открито, че е направен умишлен опит да се покрият лица от „челните редици на българската наука”. "Има логика обществото да знае какви са били членовете на ВАК, още повече, че те са сред елита на българската наука", заявила депутатът Богданова и обещала при второто четене на закона да бъде обърнато внимание на казуса.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА

 

нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"