ОТПАДАТ ДАНЪЧНИТЕ ОБЛЕКЧЕНИЯ ЗА ЗЕМЕДЕЛСКИ ПРОИЗВОДИТЕЛИ И ТЮТЮНОПРОИЗВОДИТЕЛИ. ПОМОЩИТЕ СЕ БАВЯТ

 

От 1 януари 2010 година отпадат данъчните облекчения за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители по досегашния ред. За доходите, реализирани през годината, те ще бъдат облагат с данъци, като от данъчната основа ще се приспадат 60 % необходимо присъщи разходи.

Това, обаче, не е единственото финансово перо, с което ще бъде утежнен бюджета на тези две категории лица. Съгласно промените в Кодекса за социалното осигуряване, от началото на тази година минималният осигурителен доход е увеличен на 420 лева. Това означава, че регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводителите, които досега се осигуряваха на ½ от минималния осигурителен доход (260 лева за 2009 г.) или 130 лева, а ако упражняват единствено земеделска дейност – на 65 лева, вече ще се осигуряват по общия ред.

До 30 април трябва да бъдат подадени декларациите за доходите на физическите лица по ЗОДФЛ, а до 31 март по Закона за корпоративно подоходно облагане.

Всичко това изглежда доста обезпокоително на фона на общата финансова криза.

Все пак има и добри новини.

На 17 януари стана ясно, че Европейската комисия е разрешила изплащането на 116 милиона лева за тютюнопроизводителите за реколта 2009 година. Това е станало по искане на България, отправено до комисията и генералния директор на дирекция „Земеделие и развитие на селските райони". Министър Мирослав Найденов е заявил, че българските представители са успели да убедят министрите на земеделието на страните-членки, както и Европейската комисия, че това е технически, а не политически проблем.

Правителството ще направи всичко възможно тези средства да бъдат осигурени и да стигнат до българските тютюнопроизводители. Но преди това ще бъдат направени обстойни проверки за това къде отидат отпусканите средства, защото към момента съществуват основателни съмнения, че при изплащането на субсидиите за тютюневата реколта за предходни години, парите, или поне част от тях, не са отивали при истинските тютюнопроизводители.

Управителният съвет на фонд „Тютюн", вече ще работи по схема и съответните параметри за прибиране на тютюните от реколта 2009.

Субсидията ще бъде изплатена през първото тримесечие или най-късно през второто тримесечие на 2010 година.

Основният проблем, обаче, остава. Съгласно приет европейски регламент, тютюнопроизводството няма да бъде субсидирано. Българското правителство се ангажира да търси механизми за намиране на алтернативна заетост за тютюнопроизводителите.

Според министър Найденов, до края на февруари се очаква да бъдат преведени всички средства по линията на директните плащания.

Не така оптимистично е настроен лидерът на вече опозиционната партия „Ред, законност и справедливост” Яне Янев. По негова информация до две седмици се очаква Европейският съюз да изпрати предупредителни писма на България и евентуално да спре плащанията към земеделските производители. Той алармира още, че към момента над 11 хиляди проекта на бенефициенти са забавени и не са неразгледани, като само са получили входящи номера в Разплащателната агенция към ДФ „Земеделие”.

Яне Янев е заявил, че от 85 000 регистрирани земеделски производители, към настоящия момент само 1500 са получили субсидии, директни плащания или някакво друго реално подпомогане, което говори, че дейността на ДФ”Земеделие” почти е спряла.

Според него между Министерството на земеделието и храните, от една страна и ДФ”Земеделие”, от друга, няма никакво взаимодействие.  Все още има чувствителна липса на административен капацитет.

Янев е предупредил, че може да се наложи България да връща пари, които вече са усвоени, на Европейския съюз.

 

ЗЕМЕДЕЛСКА ЗАЩИТА

нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"