УЕДРЯВАНЕ – КОМУ Е НУЖНО?

 

Темата за уедряването на земеделските стопанства у нас отново е актуална.

Свързва се с усвояването на помощите от Европейския съюз, но всъщност е резултат от погрешната политика на сегашното правителство.

Да, така е по-лесно на чиновниците, които разпределят парите. Това е нова грандомания за уедряване след ТКЗС и АПК, въпреки печалните резултати в производителността на труда.

Общата селскостопанска политика е да се подобри работата на земеделските стопанства, както и да съдейства за тяхното уедряване. Така е. Но Общата селскостопанска политика на Европейския съюз е основно предназначена за средните и дребните стопанства. Колкото и да бързат с уедряването на земеделието у нас, то трудно ще се получи, защото няма предпоставки за такъв процес.

За 27 години водещите страни в Европейския съюз като Дания, Германия, Белгия, Франция, Ирландия, са близо до удвояване на производителността на труда в земеделието.

В Холандия нейният ръст е 40%, във Великобритания – 9%. Това не означава, че в Холандия и Великобритания няма прогрес.

Реално развитие има, когато нарастването на производителността на труда, а размерите на стопанството са само една предпоставка за това. При стопанства с десетократно по-големи размери, като ТКЗС и АПК при социализма, производителстостта беше 6-8 пъти по-ниска от европейската.

На какво се дължи високата производителност, а оттам и по-евтината продукция на европейското земеделие?

Главните предпоставки са:

-          квалификацията на заетите в производството съответства на размерите на фермата;

-          използваната техника и технологии съответстват на задачите в стопанството;

-          собственикът отговаря за успехите и неуспехите;

-          и не на последно място е наличието на развит свободен пазар и съв- ременни пазарни отношения.

Уедряването в земеделието е продукт на развитието на цялата икономика на страната и на природните дадености.

Докато развитието на цялата икономика не тръгне ускорено нагоре, докато не се инвестират достатъчно средства и не се създадат нови работни места, стотиците хиляди хора по селата, търсещи спасение в няколко крави и овце и в 15-20, до 50 декара земя, няма как да уедрят своите стопанства.

Затова за тях трябва да се полагат грижи и това ще е по-евтино за държавата, отколкото ако останат безработни.

Следователно, трябва да направим дребните стопани много по-производителни и това е един от принципите на Общата селскостопанска политика, както и на Общия земеделски професионален съюз в България.

Крайно време е, след като ще живеем в една общност с други 26 държави, да се ръководим от общите принципи, които ръководят и тях. И да не търсим изход от проблемите единствено в уедряването, а да забравяме за другите условия, които осигуряват трайните успехи. Има основание ДА СЕ ОБЪРНЕ ВНИМАНИЕ НА ПОЛУПАЗАРНИТЕ СТОПАНСТВА, които са тръгнали към стоково производство и е въпрос само на средства, подготовка и подходяща икономическа среда, за да тръгнат към уедряване. Пък и традициите, даденостите и развитието на земеделието в България досега доказват по безспорен начин правотата на тези твърдения.

Ако разумно използваме тези традиции и дадености, в близките 5-10 години можем да станем една от водещите в земеделието европейски страни.

Затова – нека да отгледаме успеха заедно!

 

ВЕЛИКО ЗЛАТАНОВ,

председател на Общия земеделски професионален съюз в България



нагоре   назад   в-к "Земеделска защита"